Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2013

Ίδρωσε αλλά προκρίθηκε η Ίντερ!!

Έπειτα από έναν εκπληκτικό προημιτελικό, η Ίντερ επικράτησε 3-2 της Μπολόνια στην παράταση στο Μιλάνο με γκολ του Ρανόκια στο 120΄και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας.

Ίδρωσε αλλά προκρίθηκε η Ίντερ
Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν 2-0 με σκόρερε τους Γκουαρίν και Παλάσιο στο 34ο και το 77ο λεπτό αντίστοιχα και φάνηκε ότι θα «καθαρίσουν» εύκολα την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν άλλη άποψη και έδωσαν άλλη αίγλη και πλοκή στη βραδιά. Αρχικά, μείωσαν στο 81' με την εκτέλεση φάουλ του Ντιαμάντι και ισοφάρισαν με το κοντινό πλασέ του Γκαμπιαντίνι στο 84', στέλνοντας το ματς στη παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο που ακολούθησε, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγούνταν στη διαδικασία των πέναλτι, ο Αντρέα Ρανόκια με κεφαλιά στο 120' έκανε το 3-2 για την Ίντερ και της χάρισε την νίκη-πρόκριση.

Στο παιχνίδι συμμετείχε και ο Παναγιώτης Κονέ που μπήκε ως αλλαγή στο 69ο λεπτό, έχοντας αρκετά καλή παρουσία.

Οι συνθέσεις:

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Σιλβέστρε, Ζουάν Ζεζούς, Σανέτι, Μπενάσι (46΄ Καμπιάσο), Ζόναταν (87΄ Μιντγκάγκι), Άλβαρο Περέιρα, Γκουαρίν, Κασάνο, Ρόκι (60΄ Παλάσιο).
Μπολόνια (3-5-2): Αλιάρντι, Άντονσον (69΄ Κονέ), Πορτανόβα, Σόρενσεν, Ντιέγκο Πέρες, Γκουαρέντε (46΄ Παζιέντζα), Μάρκο Μότα, Μορλέο, Ντιαμάντι, Πασκουάτο (55΄Γκαμπιαντίνι), Τζιλαρντίνο.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Λάτσιο - Κατάνια 3-0 (30' Ράντου, 61' και 91' Ερνάνες)
Γιουβέντους - Μίλαν 2-1 [παρ.] (12' Τζοβίνκο, 96' Βούτσινιτς / 6' Ελ Σααραουί)
Ίντερ - Μπολόνια 3-2 (34' Γκουαρίν, 77' Παλάσιο / 81' Ντιαμάντι, 84' Γκαμπιαντίνι)