Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2013

«Τριαντάρισαν» οι Κλίπερς!!

Με πρωταγωνιστή τον Τζαμάλ Κρόφορντ να πετυχαίνει 30 πόντους, οι Κλίπερς νίκησαν 117-109 τους Ρόκετς στο Χιούστον και έφτασαν τις 30 νίκες φέτος στο ΝΒΑ.

«Τριαντάρισαν» οι Κλίπερς
Σε εξαιρετική κατάσταση για ένα ακόμα βράδυ ήταν ο Μπλέικ Γκρίφιν , που είχε 19 πόντους και 8 ασίστ, ενώ τους δύο μεγάλους πρωταγωνιστές ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπλέντσο και Μπαρνς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Ξεχωριστή στον τομέα των ριμπάουντ ήταν και η παρουσία του Λαμάρ Όντομ, που «κατέβασε» 11 σε 19 λεπτά συμμετοχής. Αξίζει να σημειωθεί ότι με τους νικητές δεν αγωνίστηκε ο Κρις Πολ που δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Για τους γηπεδούχους που ήταν για ένα ακόμα βράδυ σε σημαντικό ματς τραγικοί στην άμυνα και ηττήθηκαν αν και προηγήθηκαν στο ημίχρονο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρντεν με 23 πόντους αλλά και 10/29 σουτ. Ντελφίνο και Πάρσονς είχαν 16 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Λιν που είχε 12 πόντους και 10 ασίστ.

Χιούστον Ρόκετς (21-18)-Λος Αντζελες Κλίπερς (30-9) 109-117
Χάρντεν 23, Πάρσονς 17, Ντελφίνο 16, Λιν 12-Κρόφορντ 30, Γκρίφιν 19, Μπλέντσο 19, Μπαρνς 18.