Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Την… πρώτη της στο «ντέρμπι»

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο γερμανικό ντέρμπι με την Μπάμπεργ με 82-63 και παράλληλα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο TOP-16 την 5η αγωνιστική.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Άλμπα στο TOP-16, ενώ στον αντίποδα η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε για ένα ακόμα παιχνίδι να… γευτεί τη χαρά της νίκης. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζέντοβιτς με 20 πόντους.

Η Άλμπα ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να προηγείται στο σκορ μέσα στην έδρα της στο γερμανικό ντέρμπι με την Μπάμπεργκ. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Βερολίνου να προηγείται με 12 πόντους, 26-14.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και με καλή άμυνα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από την Άλμπα και με ένα επιμέρους σκορ 20-10, βρέθηκαν ένα καλάθι απόσταση. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 36-34 υπέρ της Άλμπα.

Ό,τι έχτισε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ, το γκρέμισε στο τρίτο, καθώς η Άλμπα ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα και παίζοντας εξαιρετική άμυνα ανέβασε την διαφορά στο σκορ. Με ένα επιμέρους 28-13, οι γηπεδούχοι τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +17, 64-47.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε η Άλμπα το τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα και να μην πιέζεται από την Μπάμπεργκ. Η ομάδα του Βερολίνου έφτασε στην πρώτη της νίκη στο TOP-16 με 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 36-34, 64-47, 82-63

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Νέι, Σάφαρτζικ 9, Τόμπσον 7, Φούλε, Μπάιαρς, Τζέντοβιτς 20, Μιράγες 7, Γουντ 10, Φόστερ 8, Ιντμπίχι 11, Μόρλεϊ 10

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 2, Γκόλντσμπερι 6, Νάχμπαρ 15, Τάντα 6, Σμίντ, Νιούμαν 8, Φορντ, Γιάκομπσεν 13, Γκαβέλ 6, Ζίρμπες 7, Ογκίλβι