Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Σπανούλης: «Νίκη αυτοπεποίθησης»

Μεγάλη χαρακτήρισε ο Βασίλης Σπανούλης τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Πολύ σημαντική, κυρίως για τον ψυχολογικό τομέα, είναι η νίκη (78-77) του Ολυμπιακού επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, όπως δήλωσε ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος στη συνέχεια δικαιολόγησε τα σκαμπανεβάσματα των «ερυθρολεύκων», λέγοντας πως καμία ομάδα δεν μπορεί να παίζει καλά για εννιά μήνες συνεχόμενους.

Αναλυτικά όσα είπε ο Βασίλης Σπανούλης:

«Ήταν μία μεγάλη νίκη για εμάς. Χάσαμε στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι -όλοι ξέρουν πως- και δεν θέλαμε να φύγουμε από εδώ με τέσσερις ήττες. Δώσαμε τα πάντα και παλέψαμε σκληρά. Νομίζω ότι ελέγξαμε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και δεν εκτελούσαμε τόσο καλά επιθετικά, δίνοντας πόντους στο τρανζίσιον. Αλλά, στο τέλος ήμασταν εκεί, ήμασταν δυνατοί, βγάλαμε κάποιες σημαντικές άμυνες και βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ για να πάρουμε τη νίκη. Προσπάθησα να παίξω επιθετικά και να βρω τους συμπαίκτες μου. Καμία ομάδα στην Ευρώπη δεν μπορεί να παίζει καλά για εννιά μήνες. Σίγουρα αυτή η νίκη θα μας δώσει αυτοπεποίθηση για το υπόλοιπο του TOP 16. Είναι πολύ δύσκολο να νικήσεις εδώ μέσα. Είναι δύσκολο γήπεδο, με εξαιρετική ατμόσφαιρα, με τη Μακάμπι να θέλει πολύ τη νίκη. Αλλά την πήραμε εμείς. Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες που να μπορούν να νικήσουν εδώ μέσα».