Κυριακή 16 Ιουνίου 2013

MLS: Ήττες για Ίμπακτ και Ντάλας!! (videos)

Δεν τα κατάφεραν οι πρωτοπόροι της Ανατολής και της Δύσης του MLS, αφού οι Μόντρεαλ Ίμπακτ έχασαν με 2-0 στην έδρα των Κολόμπους Κρου και το Ντάλας με 1-0 στην έδρα των Πόρτλαντ Τίμπερς.
Καταρχάς, τα «αφεντικά» της ανατολικής περιφέρειας βρέθηκαν πίσω με 2-0 από το 22ο λεπτό, καθώς οι Ντομινίκ Οντούρο και Ματίας Σάντσεζ εκμεταλλεύτηκαν αμυντικά λάθη των Ίμπακτ. Από την πλευρά του, το Ντάλας αποτέλεσε θύμα απίστευτης έμπνευσης του 22χρονου Ντάρλινγκτον Νάγκμπε στο 52ο λεπτό, το γκολ του οποίου αποτέλεσε τη διαφορά των δύο ομάδων. Επίσης, οι Νιου Ίνκλαντ Ρεβολούσιον προηγήθηκαν με 2-0 στο 20ό λεπτό, αλλά ο 33χρονος Κένι Μίλερ κέρδισε αποβολή και πέναλτι στο 25ο λεπτό, πριν πετύχει δύο γκολ και οδηγήσει τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς στο 4-3 επί των εκπρόσωπων της Μασαχουσέτης.
Παράλληλα, ο Μαρκ Ουότσον ντεμπούταρε στον πάγκο των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς με εκτός έδρας 2-1 εναντίον των Κολοράντο Ράπιντς, καθώς ο Στίβεν Λένχαρτ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό και ο Σαμ Κρόνιν διαμόρφωσε το 2-0 στο 52ο, ενώ στο 18ο οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ατίμπα Χάρις. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Νάθαν Στούργκις και πίεσαν για την ισοπαλία μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού. Τέλος, η Ντι Σι Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με πέναλτι του Ντουέιν Ντε Ροζάριος το 19ο λεπτό, αλλά ηττήθηκε με 2-1 από το Τορόντο, που ευνοήθηκε τέρμα του Ρόμπερτ Έρνσο στο 30ό λεπτό και από αυτογκόλ του Ντάνιελ Ούλαρντ στο 41ο.