Κυριακή 16 Ιουνίου 2013

Προβάδισμα τίτλου για Σιένα!!

Το 2-1 στη σειρά των τελικών της ιταλικής λίγκας έκανε η Σιένα που επικράτησε 89-81 της Ρόμα.

Προβάδισμα τίτλου για Σιένα
Πιο κοντά στο τίτλο η Σιένα. Οι πρωταθλητές επικράτησαν εντός έδρας της Ρόμα με 89-81 και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με 8 πόντους (28-20), ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι σε πλήρη ισορροπία (43-43). Στο δεύτερο μέρος, η Σιένα πήρε εκ νέου προβάδισμα (55-49), όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ (57-59) και έκλεισαν σε θέση οδηγού το δεκάλεπτο (62-64).

Οι Ρωμαίοι συνέχισαν εντυπωσιακά και 3 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, προηγούνταν 75-68 κι έδειχναν έτοιμοι για το break. Εκεί, όμως, μίλησε η «καρδιά» της πρωταθλητρίας, όπου με σερί τρίποντα, η Σιένα ανέτρεψε το σκορ κι έφτασε στο τελικό 89-81.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράουν με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χάκετ με 17. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ξανά ο Ντατόμε με 25 πόντους.

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί την προσεχή Δευτέρα, στο «σπίτι» της Σιένα.Πηγή: sport-fm.gr