Κυριακή 21 Ιουλίου 2013

MLS: «Τεσσάρα» για Φάιρ!! (videos)

Οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας υποδέχτηκαν την αδύναμη Ντι Σι Γιουντάιτεντ και έφτασαν εύκολα στο τελικό 4-1 με δύο γκολ του Κρις Ρολφ.
Επίσης, ο Εσθονός Τζόελ Λιντμπέρ σημείωσε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ εντός του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε 3-0. Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Μάικ Μακ Γκι διαμόρφωσε το 4-0, πριν ο 24χρονος Λουίς Σίλβα πετύχει το γκολ της τιμής για τους «πρωτευουσιάνους», το οποίο ήταν και το ομορφότερο της βραδιάς. Από την πλευρά τους, η πρωτοπόρος του MLS, Ρεάλ Σολτ Λέικ, γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι μετά από γκολ του Ικέ Οπάρα στο… 97ο λεπτό, αφού πρώτα ο Σόνι Σαντ ισοφάρισε σε 1-1 στο 67ο λεπτό με ωραία προσπάθεια, λίγα δευτερόλεπτα μετά από αποβολή του Κρις Βίνγκερτ των γηπεδούχων με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ανατροπή πέτυχαν και οι Λος Άντζελες Γκάλαξι, καθώς οι Βανκούνβερ Ουάιτκαπς προηγήθηκαν με τον Καμίλο στο 19ο λεπτό, πριν ισοφαρίσει ο Χοσέ Βιγιαρέαλ στο 29ο λεπτό και ο Γκιάσι Ζάρντς διαμορφώσει το 2-1 στο 57ο.
Από την πλευρά τους, οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί εμφανίστηκαν εκ νέου μακριά από τον καλό εαυτό τους και απέσπασαν εκτός έδρας 0-0 από το ανώτερο Τορόντο. Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν επίσης οι Μόντρεαλ Ίμπακτ και Ντάλας ενώπιον 20,801 θεατών, ενώ ο αγώνας των Φιλαδέλφεια Γιούνιον και Πόρτλαντ Τίμπερς διακόπηκε για περίπου μία ώρα λόγω κεραυνού, αλλά οι δύο ομάδες έμειναν επίσης στο 0-0. Τέλος, οι Κολοράντο Ράπιντς πήραν 1-1 στο «CenturyLink Field» των Σιάτλ Σάουντερς, ενώ οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον επιβλήθηκαν με 2-0 των Κολόμπους Κρου χάρη σε γκολ των Χοσέ Γκονσάλβες και Ντιέγκο Φαγκούντεζ στις καθυστερήσεις του αγώνα!