Σάββατο 28 Δεκεμβρίου 2013

''Σίφουνας'' η Σταντάρ!

Η Σταντάρ Λιέγης πέτυχε επιβλητική εκτός έδρας νίκη (5-1) απέναντι στην Κόρτραϊκ και πλέον απέχει τέσσερις βαθμούς από την δεύτερη στη βαθμολογία Άντερλεχτ.

Οι φιλοξενούμενοι ''καθάρισαν'' το ματς πολύ γρήγορα καθώς μόλις στο 14΄ηταν μπροστά στο σκορ ήδη 2-0 χάρη στα τέρματα των Βαν Ντάμ (6΄) και Εζέκιελ με τον ίδιο παίκτη να ''σφραγίζει'' τη νίκη στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και να γράφει το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σταντάρ δεν κατέβασε ταχύτητα καθώς πέτυχε άλλα δυο τέρματα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Το μόνο που κατάφερε η Κόρτραϊκ ήταν να μειώσει στο 55΄με τον Κουλιμπαλί.