Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2014

ΠΑΟΚ… ισοπεδωτικός!!

Ένας καταπληκτικός ΠΑΟΚ σάρωσε με 84-49 τον Ηλυσιακό επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από τρεις σερί ήττες. Κορυφαίος ο Μαρκ Πέιν με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΑΟΚ… ισοπεδωτικός
Ξέσπασε ο ΠΑΟΚ μετά τις τρεις συνεχείς ήττες του (έξι αν συνυπολογιστούν και οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις) και σάρωσε με 84-49 τον Ηλυσιακό στο κλειστό της Πυλαίας για τη δωδέκατη αγωνιστική. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε επί μέρους σκορ 44-17 (!), ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (51-28, με 17 επιθετικά). Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Μαρκ Πέιν με 22 πόντους (8/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για ένα ημίχρονο άντεξε Ηλυσιακός που είχε πρώτο σκόρερ τον Στέλιο Ιωάννου με 13 πόντους.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο αντιστάθηκε ο Ηλυσιακός του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας σε πολλές περιπτώσεις το προβάδισμα. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πέρασε για τελευταία φορά μπροστά (21-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ακολούθησε όμως ένα σερί 9-0 που αποτέλεσε προάγγελο του τι θα ακολουθούσε. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (40-32) και η τρίτη περίοδος είχε μόνο μία… ομάδα στο γήπεδο. Με όπλο την άμυνά τους, που κράτησε τον αντίπαλο σε δύο πόντους στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 63-39 με επί μέρους σκορ 23-7. Ο ΠΑΟΚ δεν πάτησε φρένο και στο φινάλε η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+35), 84-49.

Δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 63-39, 84-49.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 22, Κούπερ 5, Χαραλαμπίδης 3, Βουτσίτσεβιτς 3, Τσαϊρέλης 11, Δέδας 8, Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 2, Λιάπης 7, Κώττας 2.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 2, Σμιθ 3, Χατζής 4, Ζούμπος 3, Δορκοφίκης 5, Βαβάτσικος 3, Ιωάννου 13, Τζουγαράκης 3, Μποντζ 6, Άντερσον 7.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Παπαπέτρου, Ταρενίδης.Πηγή: sport-fm.gr