Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Φοίνικας δυάδας…!!

Στη δεύτερη θέση της Α1 βόλεϊ βρίσκεται από το Σάββατο ο Φοίνικας Σύρου μετά το 3-2 σετ επί της ΑΕΚ στη Γλυφάδα.

Φοίνικας δυάδας…
Οι «πειρατές» επικράτησαν με 3-2 σετ της «Ένωσης» στη Γλυφάδα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με τον Ολυμπιακό. Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν στο -8 από την τέταρτη Κηφισιά και δύσκολα θα μπουν στην πρώτη τετράδα.

Στο πρώτο σετ, σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του σετ, μέχρι που ένας άσος του Παγιάν έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους (24-22) και το μπλοκ του Πέτρογλου στον Ντιάτσκοφ τελείωσε το σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία του σκορ, μέχρι τα σερβίς του Σφενδυλάκη να φέρουν τον Φοίνικα μπροστά με τέσσερις (19-23) και, παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ, να φτάνουν στην ισοφάριση.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και με τα καλά σερβίς Τερζή και Λάππα, πήραν μεγάλη διαφορά (4-11). Σε εκείνο το σημείο, όμως, έπαθαν «μπλακ άουτ», οι παίκτες του Φλαούνα το εκμεταλλεύτηκαν και με «όπλο» το μπλοκ όχι απλά προσπέρασαν, αλλά έφτασαν με άνεση στην κατάκτηση του σετ.

Το σοκ της απώλειας του τρίτου σετ φαίνεται ότι «ξύπνησε» τους Συριανούς που μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, πήραν από νωρίς διαφορά και χωρίς να απειληθούν ποτέ έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» του τάι-μπρέικ, εκεί όπου έβαλαν την «υπογραφή» τους οι δύο κεντρικοί του Φοίνικα. Αρχικά, ο αντικαταστάτης του τραυματία Πελεκούδα, Σφενδυλάκης, έκανε το 6-8 με άσο και, στη συνέχεια, δύο μπλοκ του Τακουρίδη διαμόρφωσαν το 7-11, για να τελειώσει το παιχνίδι με επίθεση του Σφενδυλάκη.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 25-19, 17-25, 11-15

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 7 (5/18 επ, 2 άσσοι, 54% υπ - 54% άριστες), Τόρρες 14 (6/13 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Κατσανεβάκης 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Νοβοσέλατς 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παγιάν 19 (14/39 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 24 (21/36 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Αλεξίου, Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 10 (10/29 επ), Ντιάτσκοφ 22 (19/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/14 επ, 5 μπλοκ), Λάππας 12 (4/15 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υπ - 40% άριστες), Σφενδυλάκης 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 55% υπ - 27% άριστες), Τσέργας

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε πως: «Είμαστε πιεσμένοι. Είχαμε αρνητικά αποτελέσματα και είχαμε ανάγκη να πάρουμε ένα ματς με 3-2. Τα παιδιά προσπαθούν πολύ και είναι λογικό να υπάρχει πίεση και στο τέλος ανακούφιση».

Ο Άκης Φλαούνας τόνισε πως: «Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δεν είχαμε τον Παγιάν στο τέλους του τετάρτου σετ και μας κόστισε. Με τα πολλά παιχνίδια, έχουμε χάσει τη ‘φρεσκάδα’ μας και φαίνεται στο τάι μπρέικ. Τώρα, τα δίνουμε όλα για το Κύπελλο. Δουλεύουμε για στόχους που είναι στο χέρι μας. Η τετράδα δεν είναι στο χέρι μας από τον πρώτο γύρο». Πηγή: sport-fm.gr