Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Φωτιά και… Στάριτζ!! (video)

Με τον αφηνιασμένο Ντάνιελ Στάριτζ και άξιο συμπαραστάτη του τον Τζόρνταν Χέντερσον η Λίβερπουλ κάλυψε τα… νερά στην άμυνά της και φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (4-3) τη Σουόνσι στο «Άνφιλντ».

Φωτιά και… Στάριτζ (video)
Στις τρεις νίκες επέκτεινε το σερί της η Λίβερπουλ στην Premier League. Οι «Ρεντς» με οδηγό το… πυροβόλο, Ντάνιελ Στάριτζ, που έφτασε τα 18 τέρματα σε 19 ματς και τον Τζόρνταν Χέντερσον να τον συνοδεύει «λύγισαν», 4-3, δύσκολα τη Σουόνσι στο «Άνφιλντ», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος.

Ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό ενώ λίγο αργότερα ο 23χρονος μεσοεπιθετικός διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (20’). Οι «κύκνοι» αν και είχαν ένα… βουνό να ανέβουν κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών χάρη στα τέρματα των Σέλβι (23’) και Μπόνι (27’).

Οι γηπεδούχοι πίεσαν επέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους στο ματς και με τον Στάριτζ να βρίκει για δεύτερη φορά δίχτυα στο 36’ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 3-2. Στο δεύτερο 45λεπτο η Σουόνσι έβαλε και πάλι… φωτιά στο ματς με τον Μπόνι να ευστοχεί από την «άσπρη» βούλα στο 47’, όμως ο Χέντερσον στο 74’ διπλασίασε τα τέρματά του και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, οι «Ρεντς» έφτασαν τους 56 βαθμούς και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την πρώτη θέση, από την οποία απέχουν 4 βαθμούς. Στον αντίποδα, η Σουόνσι, που σκέφτεται και το Γιουρόπα Λιγκ, έμεινε στη 12η θέση με 28.

Στο άλλο παιχνίδι, η Νιουκάστλ με ήρωα τον Λοΐκ Ρεμί πήρε στις καθυστερήσεις (90+2') μεγάλη νίκη απέναντι στην Άστον Βίλα εντός έδρας με σκορ 1-0. Η ομάδα του Πάρντιου δυσκολεύτηκε πάρα πολύ όμως η πίεσή της στα τελευταία λεπτά, όπου είχε και δοκάρι (90') και πάλι με τον Ρεμί, έπιασε τόπο και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη.