Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

«Δαγκώνει» για το σεντόνι…!!

Όνειρα εξόδου στο Champions League κάνει πλέον η Βόλφσμπουργκ, που «δάγκωσε» 3-1 και τη Λεβερκούζεν στη «Φολγκσβάγκεν Αρένα» για την 22η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

«Δαγκώνει» για το σεντόνι…
Το ξεκίνημα της Βόλφσμπουργκ, μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος στη Μπουντεσλίγκα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό. Οι «λύκοι» μέτρησαν δύο σερί ήττες, αλλά η συνέχεια είναι εκ διαμέτρου αντίθετη.

Με «όπλο» την «Φολγκσβάγκεν Αρένα», που αποτελεί φέτος απόρθητο κάστρο, η Βόλφσμπουργκ υπέταξε και τη Λεβερκούζεν (3-1), έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες και μπορεί να ονειρεύεται το… σεντόνι του Champions League. Γιατί μπορεί να παρέμεινε στην πέμπτη θέση, αλλά μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση από την τέταρτη Σάλκε και τέσσερις από την Μπάγερ, που βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις στο 13ο λεπτό, ο Ντοστ άνοιξε το σκορ για τους «λύκους», αλλά στο 45’ οι «ασπιρίνες» έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σαμ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων. Στο 58’ ο Λουίς Γκουστάβο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 78’ με πέναλτι ο Ροντρίγκες.