Πέμπτη 24 Απριλίου 2014

CONCACAF Champions League: Το σήκωσε η Κρουζ Αζούλ! (video)

Το έκτο ηπειρωτικό τίτλο της και το πρώτο από το 1997 κατέκτησε η Κρουζ Αζούλ με εκτός έδρας 1-1 απέναντι στην Τολούκα.
Οι δύο μεξικανικές ομάδες αναμετρήθηκαν στους τελικούς του CONCACAF Champions League, οπότε πριν από το 0-0 της προηγούμενης ομάδας διασφάλισαν ένατη συνεχόμενη πρωτιά συλλόγου της χώρας τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής. Στην προκειμένη, ο ασυγκράτητος Μαριάνο Παβόνε άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό και το γκολ του 31χρονου Αργεντινού στράικερ αποδείχθηκε αρκετό για την κατάκτηση του τροπαίου, αφού εν τέλει έγειρε την πλάστιγγα στο πλευρό της Κρουζ Αζούλ με βάση τον κανονισμό των εκτός έδρας γκολ. Στο 63ο λεπτό, πάντως, ο Παραγουανός Έντγκαρ Μπενίτεζ ισοφάρισε σε 1-1 και οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση για το νικητήριο γκολ, χωρίς ωστόσο να πετύχουν τον στόχο τους.

Πηγή: onsports.gr