Τετάρτη 16 Ιουλίου 2014

Η Ισπανία έκανε το καθήκον της. Τώρα σειρά μας!!

Η Ισπανία νίκησε, έστω κι αν ζορίστηκε για ένα ημίχρονο, επικράτησε της Μ. Βρετανίας με 76-59 κι άφησε ανοιχτή την πόρτα της πρόκρισης για την Εθνική Νέων Ανδρών στα προημιτελικά.

Η Ισπανία έκανε το καθήκον της. Τώρα σειρά μας!
Μετά τη χθεσινή νίκη της Λιθουανίας επί της Σλοβενίας, ήρθε «βολικό» και το δεύτερο αποτέλεσμα που περίμενε η Εθνική Νέων Ανδρών για να περάσει στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Κρήτης.

Η Ισπανία επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 76-59, εξασφάλισε την πρόκριση θέτοντας τους αντιπάλους της εκτός συνέχειας και τώρα θα πρέπει η Ελλάδα να επικρατήσει της Σλοβενίας (19:15) για να προκριθεί, ως τέταρτη, στην οκτάδα. Σε διαφορετική περίπτωση, η ομάδα του Κώστα Μίσσα θα παίξει αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12.

Οι Βρετανοί έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα (31-29), αλλά ένα ξέσπασμα της Ισπανίας στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε τις ισορροπίες και οδήγησε τους Ίβηρες σε διψήφια διαφορά.

Δεκάλεπτα: 8-10, 31-29, 47-59, 59-76.
Μ. Βρετανία (Λάιχνερ): Γκράχαμ 9, Νέλσον 17 (1), Σπένσερ 5 (1), Εμβουεζόλο, Μέρτο, Γιανγκ 5, Μακέι 9, Σέντανς 6 (2), Λόσον, Μπίγκμπι-Ουίλιαμς 8.
Ισπανία (Πονσαρνάου): Μαρτίν, Πάουλι 3 (1), Βιθέδο 10 (1), Μπριθουέλα 6, Σανς 5 (1), Γκ. Ερνανγκόμεθ 16, Ντίαθ 16 (1), Σάιθ 5, Αμπάλδε 6 (2), Νογκές 7 (1), Χ. Ερνανγκόμεθ, Ιριάρτε 2.Πηγή: sport-fm.gr