Τρίτη 29 Ιουλίου 2014

Ενθαρρυντική παρουσία στο Παγκόσμιο των ΗΠΑ!

Το μέλλον του ελληνικού στίβου αγωνίστηκε το Σαββατοκύριακο στο Γιουτζίν και άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στο 15ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων, με πέντε απ’ τους 11 αθλητές να φτάνουν τελικό

Ενθαρρυντική παρουσία στο Παγκόσμιο των ΗΠΑ
Την καλύτερή της εμφάνιση έκανε η Εθνική Εφήβων και Νεανίδων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που έγινε στο Γιουτζίν των ΗΠΑ.

Η ελληνική αποστολή επέστρεψε με ένα μετάλλιο στις αποσκευές, αυτό της Ηλιάνας Κοροσίδου. Η νεαρή σφυροβόλος τερμάτισε στην τρίτη θέση, δείχνοντας πως έχει τις δυνατότητες να πρωταγωνιστήσει για πολλά χρόνια.

Εξαιρετική παρουσία είχαν και οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές, με τους πέντε απ’ τους έντεκα που ταξίδεψαν να κατακτούν μια θέση στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης απέσπασε την έκτη θέση σε έναν τελικό υψηλού επιπέδου στα 10.000χλμ βάδην, ενώ ο Γιάννης Κυριαζής τερμάτισε έβδομος στον ακοντισμό.

Από τα 11 παιδιά που ήταν στην ομάδα του Γιουτζίν οι τέσσερις (Τσαμουδάκης,Κυριαζής, Μαρινάκου, Ζώτος) θα είναι στην κατηγορία των Εφήβων και την επόμενη χρονιά, ενώ οι υπόλοιποι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων του 2015.

Η ελληνική ομάδα επέστρεψε στον πίνακα των μεταλλίων ύστερα από έξι χρόνια καταλαμβάνοντας την 34η θέση, ενώ βρέθηκε στην 31η θέση του πίνακα βαθμολόγησης, σαφώς υψηλότερα από την 50η της Βαρκελώνης το 2012, αλλά και την εμφάνιση του 2010 στο Μόνκτο, όπου δεν ήταν ανάμεσα στις 65 χώρες που βαθμολογήθηκαν.