Δευτέρα 18 Αυγούστου 2014

Brasileiro: Συνήλθε η Κρουζέιρο!! (videos)

Αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη διέκοψε η Κρουζέιρο με 3-0 σε βάρος της Σάντος κι έτσι παρέμεινε στην κορυφή του Brasileiro.
Οι πρωτοπόροι… ξέσπασαν στη Σάντος, με τους Μαρτσέλο Μορένο, Ρικάρντο Γκουλάρτ και Ζούλιο Μπαπτίστα να χρίζονται σκόρερ. Εξάλλου, η Σάο Πάολο πέρασε με 2-1 από την έδρα της Παλμέιρας, η οποία υποχώρησε στη ζώνη του υποβιβασμού του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος. Ο Πάτο άνοιξε το σκορ για την «ομάδα της πίστης» και ο Ενρίκε ισοφάρισε με πέναλτι, ενώ ο Άλαν Κάρντετς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 89’. Η Μποταφόγκο, από την πλευρά της, κέρδισε με 2-0 τη Φλουμινένσε χάρη σε γκολ του Ντάνιελ στο 64’ και του Πάμπλο Σεμπάγιος στο 67’, ενώ η Ατλέτικο Παραναένσε απέσπασε 1-1 στην έδρα της Σπορτ Ρεσίφε, καθώς άνοιξε το σκορ στο 24’ με τον Κλέμπερσον και ισοφαρίστηκε στο 39’ από το Ρέγκις.
Στο μεταξύ, ο Χεσούς Ντάτολο συνέχισε να σκοράρει για την Ατλέτικο Μινέιρο, που αρκέστηκε σε 2-2 στην έδρα της Φιγκουιρένσε, καθώς η κεφαλιά του πρώην μέσου του Ολυμπιακού στο 8ο λεπτό ισοφαρίστηκε στο 24’ με αυτογκόλ του Λεονάρντο Σίλβα και το πέναλτι του Ντιέγκο Ταρντέλι στο 74’ από γκολ του Κλέιτον Ντα Σιλβέιρα Ντα Σίλβα στο 90’. Η Γκρέμιο επικράτησε με 2-0 της Κρισιούμα χάρη σε πέναλτι του Λουάν στο 10’ και μακρινό σουτ του Λούκας Κοέλιο στο 48’ και η Βιτόρια έμεινε στο 0-0 με τη Σακεποένσε. Τέλος, η Φλαμένγκο κέρδισε την Κοριτίμπα με 1-0 χάρη σε τέρμα του Έβερτον στο 16ο λεπτό. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα…
12
-Στο Κόπα Λιμπερταδόρες προκρίνονται οι πρώτες τέσσερις ομάδες, ενώ οι τελευταίες τέσσερις υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr