Παρασκευή 29 Αυγούστου 2014

Κόπα Σουνταμερικάνα: «Σκληρή» ήττα για Ιντερνασιονάλ! (videos)

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος και μέσω βραζιλιάνικων «εμφυλίων» ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του ετήσιου Κόπα Σουνταμερικάνα.
Πλειάδα συλλόγων της Νότιας Αμερικής αγωνίστηκαν στον πρώτο γύρο και με το πέρας των διπλών σειρών διαμορφώθηκαν τα ζευγάρια του δεύτερου, αλλά μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα οκτώ βραζιλιάνικοι σύλλογοι συγκρούστηκαν σε τέσσερα ματς, εκ των οποίων ξεχώρισε εκτός έδρας 2-0 της Μπαΐα επί της Ιντερνασιονάλ. Στο 43ο λεπτό σκόραρε ο Λούκας Φονσέκα και στο 46ο ο Ντιέγο Μασέδο, ενώ οι οπαδοί των γηπεδούχων εξέφρασαν τη δυσαρέσκειά τους για την εμφάνιση της ομάδας τους, πριν από το πέρας της αναμέτρησης.
Εκτός έδρας νίκη πήρε και η Βιτόρια Μπαΐα, αφού πέρασε με 1-0 από το «σπίτι» της Σπορτ Ρεσίφε χάρη σε πανέμορφο γκολ του Μαρσίνιο στο 10ο λεπτό, ενώ η Κρισιούμα ξεπέρασε γκολ του Πάτο στο 26ο για το 2-1 επί της αποδεκατισμένης Σάο Πάολο, καθώς στο 15ο βρήκε δίχτυα ο Σιλβίνιο και στο 42ο ο Λούκα. Τέλος, η Φλουμινένσε κέρδισε με 2-1 την Γκοΐας παρά αποβολή του τερματοφύλακά της, Έντσον, στο 60ό, καθώς τα γκολ του Έντσον στο 29ο και στο 34ο απαντήθηκαν μονάχα από ένα του Έρικ Νασιμέντο Ντε Λίμα στο 94ο.