Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Πάρτι για τον… Γκάλη!!

Με εντυπωσιακό τρόπο έκανε πρεμιέρα στο πρώτο «Nick Galis Cup» o Άρης, επικρατώντας με σκορ 66-48 της Μπάνβιτ, μπροστά στα μάτια του... Θεού του ελληνικού μπάσκετ.

Πάρτι για τον… Γκάλη!
Ωραίος ο νέος Άρης! Με «όπλο» την πολύ καλή τους άμυνα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησαν 66-48 της Μπάνβιτ, στην πρεμιέρα του πρώτου «Nick Galis Cup».

Με ένα σερί 4-0 ξεκίνησε την αναμέτρηση η Μπάνβιτ, με τον Άρη να κόβει από νωρίς τα… αστεία και να κάνει με τον Βεζένκοφ ένα δικό του 7-0 (7-4). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν έχασαν το προβάδισμα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το υπέρ τους 16-11. Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη καλύτερα για τους «κίτρινους» στη δεύτερη περίοδο, καθώς με την καλή τους άμυνα έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-2, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στους 20 πόντους (33-13)! Μέχρι τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 35-18.

inner

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αισθητά πιο αργός. Όμως, ο Άρης δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα, αφού η Μπάνβιτ δεν ήταν σε θέση να «ροκανίσουν» τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 46-28. Περίπου, το ίδιο σκηνικό ήταν και στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 66-48.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 35-18, 46-28, 66-48.