Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Ξέσπασαν με τεσσάρα οι «λύκοι» (video)

Η Βόλφσμπουργκ έψαχνε να ξεσπάσει μετά την «τεσσάρα» από την Έβερτον στο Europa League και αυτή που «πλήρωσε» τα… σπασμένα ήταν η Λεβερκούζεν, την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα (4-1).

Υπό άλλες συνθήκες, το παιχνίδι μπορεί να ήταν ντέρμπι. Όταν, όμως, η μια ομάδα παίζει από το 8ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, αυτό είναι δύσκολο να συμβεί. Η Βόλφσμπουργκ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αποβολή του Ντονάτι και έφτασε με άνεση στο επιβλητικό 4-1 επί της Λεβερκούζεν, πανηγυρίζοντας την πρώτη φετινή νίκη της.

Οι «λύκοι», που ήθελαν ένα ξέσπασμα, μετά τη βαριά ήττα με το ίδιο σκορ από την Έβερτον στο Europa League, μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με πέναλτι του Ροντρίγκες στο 8ο λεπτό. Η Μπάγερ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 29’ με τον Ντρμιτς, αλλά μέχρι εκεί.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Βιερίνια έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο έκανε πάρτι. Στο 63’ ο Ροντρίγκες, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ το τελικό αποτέλεσμα (4-1), διαμόρφωσε ο Χαντ στο 81ο λεπτό.

Με την νίκη αυτή, η Βόλφσμπουργκ έφτασε τους πέντε βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ η Λεβερκούζεν, που γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα, παρέμεινε στους επτά και έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Μπουντεσλίγκα, μετά την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής.

All Goals [ Wolfsburg 4-1 Bayer Leverkusen ] 21... από Bundes2014