Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Με καταλανικό αέρα και… Ρίισε!!

Τι κι αν είχε 7 αλλαγές; Τι κι αν δέχθηκε νωρίς κόκκινη; Ο ΑΠΟΕΛ έχει πάρει φόρα! Κάνοντας επίδειξη δυνάμεων στην εμφανώς κατώτερη Αγία Νάπα, επικράτησε άνετα με 3-1. Σούπερ επίσημο ντεμπούτο ο Ρίισε.

Με καταλανικό αέρα και… Ρίισε
Είχε επτά αλλαγές σε σχέση με το ματς με τη Μπαρτσελόνα, όμως ο ΑΠΟΕΛ απέδειξε πως πλέον έχει... βάθος και καθαρίζει τα «εύκολα» ματς!

Ενάντια στην Αγία Νάπα, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έδειξε τα… δόντια της και την «δάγκωσε» τρεις φορές, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Τζον Άρνε Ρίισε που έβγαλε δύο ασίστ στο επίσημο ντεμπούτο του. Ούτε η αριθμητική υπεροχή δε βοήθησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν και πέναλτι και απλώς μείωσαν στο τελικό 3-1.

Τρελός ρυθμός από τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (10’ και 12’) πήρε διαφορά ισάριθμων τερμάτων (Χαραλαμπίδης και Μαντούκα). Μάλιστα, στο 37’ έκανε το 3-0 -που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου- με δράστη ξανά τον Μαντούκα, μετά την δεύτερη ασίστ του Ρίισε. Πέναλτι και κόκκινη (Κακά) για την Αγία Νάπα στο 39’, όμως ο Πάρντο νίκησε τον Κολοκούδια από τα 11 βήματα.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήγαν να κάνουν τέσσερα τα τέρματά τους, αντί γι’ αυτό όμως δέχθηκαν γκολ στο 63’ από κεφαλιά του Παναγιότοφ. Στη συνέχεια η Αγιά Νάπα έφτασε τρεις φορές κοντά στην περεταίρω μείωση του σκορ, ωστόσο καμιά δεν κατάφερε να κουνήσει τα αντίπαλα δίχτυα. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε και τα 3-1 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι ενδεκάδες:

Αγία Νάπα: Αθανασίου, Σταθάκης, Μαρκόφσκι, Ψιάνος, Ντέιβιντ, Αρέστη, Φούσκο, Μπάμπα, Παναγιότοφ, Χάμπερ, Κολοκούδιας.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Ρίισε, Κακά, Καρλάο, Αρτυματάς, Βινίσιους, Εφραίμ, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα, Σωτηρίου.

Δείτε εδώ την βαθμολογία του κυπριακού πρωταθλήματος.