Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Απίστευτο «δώρο» του Παναθηναϊκού!!

Με το τρίποντο και φάουλ που πέτυχε ο Βιτάλι Φριτζόν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «άρπαξε» το… εισιτήριο του τελικού του «Nick Galis Cup» από τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με σκορ 68-67!

Απίστευτο «δώρο» του Παναθηναϊκού!
Καλύτερα τώρα… Μία κακή αντίδραση στην άμυνα που συνοδεύτηκε από ένα ανόητο φάουλ του Γκιστ πάνω στο εύστοχο τρίποντο του Βιτάλι Φριτζόν, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 68-67 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Έτσι, μετά την εξέλιξη αυτή, οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στο μικρό τελικό του «Nick Galis Cup» την Μπάνβιτ (18:30), ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα διεκδικήσει το τρόπαιο του τουρνουά κόντρα στον Άρη (21:00).

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν οι Παππάς και Μπατίστα με 11 πόντους, με τους Γιάνκοβις και Γκιστ να προσθέτουν 10, ενώ πολύ εμφάνιση είχε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος τελείωσε το ματς με 6 πόντους. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Άαρον Τζάκσον με 16 πόντους, ενώ ο «λυτρωτής» Φριτζόν πρόσθεσε 13.

Με αργό τέμπο και κλειστό σκορ ξεκίνησε το ματς. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (2-5) από την αρχή, ενώ εκμεταλλευόμενη στη συνέχεια την αστοχία του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια έφτασε στο +6 (4-10). Αυτό το διατήρησε μέχρι και το 8-14, με τον Διαμαντίδη να διαμορφώνει το 10-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να φτάσει την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (18-28). Όμως, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς «αφυπνίστηκαν» τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 20-30 και με πρωταγωνιστή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς το σκορ έκλεισε στο 32-35.

inner

inner

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, το τρίποντο του Γκιστ έφερε το ματς στα ίσα (35-35), αλλά οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν μία μικρή διαφορά (35-40). Όμως και πάλι, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν τα παράτησαν και αφού αρχικά ισοφάρισαν (42-42), οι Παππάς και Γιάνκοβιτς ήταν «καυτοί» έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείνει με τους «πράσινους» να προηγούνται με τέσσερις πόντους (54-50).

Την ίδια φόρα που είχε στο τρίτο δεκάλεπτο, είχε και στο τέταρτο ο Παναθηναϊκός, με την υπέρ του διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στο υπέρ του +10 (60-50)! Ωστόσο, η «ομάδα του στρατού» έκανε ένα σερί 7-0 και μείωσε τη διαφορά στους τρεις (60-57). Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» διατηρούνταν μπροστά με το σκορ να είναι στα τελευταία δευτερόλεπτα στο υπέρ τους 65-62. Όπως είναι φυσικό, το ματς πήγε στη «ρωσική ρουλέτα» των βολών και με τον Διαμαντίδη να έχει 1/2 το σκορ έγινε 67-64, επτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση, ο Φριτζόν πέτυχε τρίποντο και φάουλ –από τον Γκιστ- δίνοντας τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με το τελικό 68-67!

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 32-35, 54-50, 67-68.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10, Φώτσης 5, Παππάς 11, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 10, Μπατίστα 11, Διαμαντάκος 5.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Φριτζόν 13, Νίκολς 11, Τζάκσον 16, Μαρκοϊσβίλι 6, Ζοζούλιν 6, Στρεμπκόφ 4, Βορόντσεβιτς 4 (9 ριμπ.), Καούν 2, Χάινς 6. *Πηγή: sport-fm.gr*