Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014

Ασταμάτητη η Άντερλεχτ!!

Ούτε στην 8η αγωνιστική. Για ακόμη έναν αγώνα, η Άντερλεχτ συνέχισε το εντυπωσιακό αήττητο σερί της, επικρατώντας της Σερκλ Μπριζ με 3-2 σ’ ένα συναρπαστικό ματς. Σπουδαίο διπλό για την Γάνδη...

Ασταμάτητη η Άντερλεχτ
Απτόητη συνέχισε την αήττητη πορεία της στο βελγικό πρωτάθλημα η Άντερλεχτ, η οποία επικράτησε με 3-2 της Σερκλ Μπριζ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν πολύ νωρίς. Άμεση η απάντηση των γηπεδούχων, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 2-1. Επίσης πολύ καλός ρυθμός και στην επανάληψη, όπου έγινε πιο… σκληρό ματς και προστέθηκαν ακόμη δύο τέρματα.

Δεν ήθελε και πολύ χρόνο. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, η Άντερλεχτ πήρε το κεφάλι στο σκορ χάρη σε τέρμα του Μίτροβιτς. Γρήγορη όμως ήταν η απάντηση της Σερκλ Μπριζ, η οποία έφερε και πάλι το παιχνίδι στα… ίσα στο 16’ με δράστη τον Μπούιλ. Οι γηπεδούχοι όμως δεν κάθισαν… άπραγοι και αφού πήραν και πάλι τα «ηνία», πήγαν προπορευόμενοι στην ανάπαυλα με 2-1 (Σουάρες στο 44’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, δημιούργησαν ορισμένες ευκαιρίες -που δεν απείλησαν ιδιαίτερα- και άρχισαν το… δυνατό παιχνίδι (τρεις κίτρινες σε 23 λεπτά). Παρά τις προσπάθειές τους όμως, η Άντερλεχτ έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Νάγιαρ στο 80’. Στο 89’ η Σερκλ Μπριζ απλώς μείωσε το σκορ σε 3-2 με τον Καμπανάνγκα.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Γάνδη πήρε μια σπουδαία νίκη (3-1) στην έδρα της Οστάνδης, ενώ αγωνιζόταν μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το 44’! Παράλληλα, η Βέστερλο έκανε… υγιεινό περίπατο, κάνοντας επίδειξη των δυνάμεών της στην ουραγό του πρωταθλήματος, Λιρς.

Δείτε εδώ την βαθμολογία του βέλγικου πρωταθλήματος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 19 Σεπτεμβρίου
Σαρλερουά - Ζούλτε Βάρεγκεμ 2-1
(6’ Κιταμπάλα, 86’ Γκάλβες - 54’ Τροϊσί)

Σάββατο, 20 Σεπτεμβρίου
Μουσκρόν - Γκενκ 1-2
(86’ Ντιαμπί - 54’ Σισέ, 82’ Μ’ Μπογιό)
Άντερλεχτ - Σερκλ Μπριτζ 3-2
(6’ Μίτροβιτς, 44’ Σουάρες, 80’ Νάγιαρ - 16’ Μπούιλ, 89’ Καμπανάνγκα)
Οστάνδη - Γάνδη 1-3
(43’ Σιανί - 13’ Ουσαλάχ, 84’ Ντεπόιτρε, 90+2’ Ντεγιεγκέρε)
Βέστερλο - Λιρς 6-1
(29’ Γκουνονγκμπέ, 41’/45+2’ Αουλάντ, 53’/73’ Κόφι, 90+1’ Σουτέρντεν - 22’ Χάφεζ)