Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2014

Σεφτές από… ψηλά για Ούνιξ!

Με πρωταγωνιστή τον Ντ΄ Ορ Φίσερ και θετικότατους τους Ζήση και Καϊμακόγλου, η Ούνιξ Καζάν πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 85-62 της Σάσσαρι στην Ρωσία.

Σεφτές από… ψηλά για Ούνιξ
Το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Ούνιξ Καζάν, που συνάντησε δυσκολίες για 25 λεπτά από την Ντινάμο Σάσσαρι στην Ρωσία, αλλά με τελικό σκορ 85-62, τα κατάφερε. Μετά από δύο ήττες στον 1ο όμιλο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πανηγύρισε λοιπόν τη πρώτη της νίκη, έχοντας κορυφαίο τον ψηλό της, Ντ’ Ορ Φίσερ, που είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Θετικότατη η παρουσία των Ελλήνων, Νίκου Ζήση (13 πόντοι, 2 ασίστ) και Κώστα Καϊμακόγλου (11 πόντοι, 8 ασίστ), διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν άλλοι τρεις παίκτες των γηπεδούχων. Για την Σάσσαρι που έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος, ξεχώρισαν οι Σάντερς, Σόσα και Λόγκαν.

Ο αγώνας:

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν στην αρχή το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (10-10 στο 7΄). Οι γηπεδούχοι πέρασαν αρκετά τη μπάλα κάτω από το καλάθι και με τον Φίσερ να σκοράρει, προηγήθηκαν με 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η φιλοξενούμενη ομάδα, έβρισκε πολλές επιθετικές λύσεις με τους Μπρουκς, Σάντερς και Σόσα και κατάφερε να κρατηθεί σε απόσταση αναπνοής (27-24 στο 15΄). Παρότι η Ούνιξ είχε σε καλή κατάσταση τους Καϊμακόγλου και Τζέρελς, δεν έπαιζε περιφερειακή άμυνα. Έτσι, το υπέρ της 35-30 στο 18΄, έγινε 35-37 στο ημίχρονο με 7-0 σερί της Σάσσαρι, που στη δεύτερη περίοδο πέτυχε είκοσι πόντους με πέντε τρίποντα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην αρχή της τρίτης περίοδου. Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωσή της και ενώ η Σάσσαρι είχε προηγηθεί 46-43, με τρίποντο του Καϊμακόγλου η γηπεδούχος προηγήθηκε 50-46. Το σερί διευρύνθηκε στο 12-0 με γκολ-φάουλ του Γουάιτ, ενώ η ρωσική ομάδα έφτασε τη διαφορά στα μεγαλύτερα επίπεδά της 59-48 (+11) στο 29΄ με προσωπική ενέργεια του Καϊμακόγλου. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δημιουργικοί, είχαν καλύτερα ποσοστά στα δίποντα και λιγότερα λάθη, με αποτέλεσμα να πετύχουν 31 πόντους σε ένα δεκάλεπτο για το 66-54, δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Η Σάσσαρι επιχείρησε να επανέλθει κάνοντας ένα 5-0 σερί στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ήταν φανερό πως είχε ξεμείνει από λύσεις και δυνάμεις. Την ίδια ώρα, ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε εμπιστευτεί τον Νίκο Ζήση, ο οποίος οργάνωνε με ωριμότητα και σκόραρε με συνέπεια, για το 79-59, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το ματς είχε πλέον κριθεί και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Ευρωλίγκα για την Ούνιξ, έγραψε ως τελικό σκορ το 85-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-37, 66-54, 85-62.

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Γουάιτ 11 (1), Λάνγκφορντ 10, Ζήσης 13 (1), Μπίκοφ 4, Λικχόντεϊ, Πανίν 3 (1), Σανικίτζε 9, Γκουμπάνοφ, Καϊμακόγλου 11 (1), Φίσερ 14, Τζέρελς 10.
Σάσσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 10 (1), Σόσα 13 (3), Σάντερς 18 (2), Λαουάλ 4, Ντάισον 9 (3), Σακέτι, Βανούτζο, Μπρουκς 8 (2), Τόντιτς.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Καλπάκας (Σουηδία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο) *Πηγή: sport-fm.gr*