Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014

«Τρόμαξε», αλλά νίκησε η Γαλατά!!

Με… υπογλώσσια στο τέλος πήρε η Γαλατασαράι τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον Μπεσίκτας, επικρατώντας με 100-94 στο «Αμπντί Ιπεκτσί», για την 7η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

«Τρόμαξε», αλλά νίκησε η Γαλατά!
Περηφάνια στο παρκέ, ντροπή… στις κερκίδες. Αν και έφτασε την υπέρ της διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, η Γαλατασαράι τα… χρειάστηκε στο τέλος κόντρα στην Μπεσίκτας, αλλά επικράτησε με 100-94 για την 7η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, σε ένα ντέρμπι που στιγματίστηκε από τις αποδοκιμασίες των γηπεδούχων κατά την τήρηση του ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του αδικοχαμένου Μάρκο Ίβκοβιτς, λίγο πριν το τζάμπολ.

Λίγο πριν το τζάμπολ στο «Αμπντί Ιπεκτσί» τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του Μάρκο Ίβκοβιτς, ωστόσο μερίδα οπαδών της «Τσιμπόμ» άρχισε τις αποδοκιμασίες, με τον Εργκίν Αταμάν να προσπαθεί να ηρεμήσει τα πνεύματα…

inner

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σινάν Γκιουλέρ με 29 πόντους, ενώ ο Ζόραν Έρτσεγκ σταμάτησε στους 16. Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λόφτον με 20 πόντους.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήταν εντυπωσιακοί από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, το οποίο τους βρήκε με το υπέρ τους 33-17, ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, πήγαν στα αποδυτήρια με +21 (61-40). Η μεγάλη διαφορά του πρώτου μέρους έκανε τους γηπεδούχους να χαλαρώσουν αρκετά, με την Μπεσίκτας να μειώνει ακόμα και στους τέσσερις πόντους (89-85), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη! Όμως, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με ένα σερί 5-0 (93-85), παίρνοντας μία διαφορά «ασφαλείας», αλλά και τη νίκη με το τελικό 100-94.

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 61-40, 79-62, 100-94.