Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014

«Κλείδωσε» την κούπα η Κρουζέιρο!! (video)

Πρωταθλήτρια Βραζιλίας για δεύτερη σερί χρονιά αναδείχθηκε –και μαθηματικά- η Κρουζέιρο, μετά τη νίκη με 2-1 επί της Γκοϊάς, για την 36η αγωνιστική.

«Κλείδωσε» την κούπα η Κρουζέιρο! (video)
Το τέταρτο πρωτάθλημα Βραζιλίας και δεύτερο συνεχόμενο εξασφάλισε η Κρουζέιρο, η οποία επικράτησε 2-1 της Γκοϊάς μπροστά σε 50.000 κόσμο στο στάδιο «Μινεϊράο», για την 36η αγωνιστική.

Με τη νίκη αυτή, οι «μπλε» έφτασαν τους 76 βαθμούς, με τη δεύτερη Σάο Πάουλο να έχει 69, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της διοργάνωσης.

Μόλις στο 13’ ο Γκουλάρτ έβαλε μπροστά τους πρωταθλητές, με τον Σάμουελ να φέρνει το ματς ίσα για τους φιλοξενούμενους, δέκα λεπτά αργότερα και το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Κρουζέιρο έψαχνε το γκολ που θα της δώσει το προβάδισμα και το κατάφερε με τον Ριμπέιρο στο 63’.