Τετάρτη 21 Ιανουαρίου 2015

Πρόκριση στην παράταση η Ρόμα!

Είδε κι έπαθε η Ρόμα για να μπορέσει να κάμψει με σκορ 2-1 την αντίσταση της Έμπολι στην παράταση και να πάρει το εισιτήριο για προημιτελικά του Coppa Italia.

Πρόκριση στην παράταση η Ρόμα
Οι "τζιαλορόσι" με τον Χολέμπα να μπαίνει από το 24ο λεπτό και μετά στη θέση του τραυματία Άσλεϊ Κόουλ, έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Έμπολι στην αναμέτρηση για τους "16" του Κυπέλλου Ιταλίας. Λυτρωτής για τους Ρωμαίους, ο Ντε Ρόσι που ευστόχησε σε πέναλτι στο 113ο λεπτό.

Η Ρόμα μπορεί να προηγήθηκε νωρίς με τον Ιτούρμπε, συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό και να δείχνει πως εύκολα ή δύσκολα θα πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης, αλλά τα πράγματα μόνο έτσι δεν εξελίχθηκαν για τους "τζιαλορόσι" απέναντι στην 16η της βαθμολογίας στο Καμπιονάτο. Ο Βέρντι αφού απέφυγε τον Αστόρι στο σπριντ πέρασε τον Σκορούπσκι και με πλασέ έκανε το 1-1, ενώ πορτιέρο της Έμπολι, Μπάσι, σταμάτησε δύο φορές στο φινάλε τον Ιτούρμπε.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου στο τέλος του πρώτου μέρους της και πάλι ο Μπάσι, σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Λιάγιτς. Στο 113' ο Ζιελίνσκι ανέτρεψε τον Παρέδες, με τον Ντε Ρόσι να σημαδεύει σωστά από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τη μπάλα δεξιά και τον Μπάσι αριστερά, για να γράψει το 2-1. Ο Σκορούπσκι χρειάστηκε να κάνει μεγάλη απόκρουση στο 120' σε σουτ του Ταβάνο, για να μην πάει το ματς στα πέναλτι.