Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015

Ορθια στη Βιτόρια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρέθηκε με 16 πόντους πίσω στην δεύτερη περίοδο, αλλά πήρε τη νίκη στη Βιτόρια επί της Λαμποράλ Κούτσα με 81-74.

Ορθια στη Βιτόρια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Παρά τους 31 πόντους του Ντάριους Άνταμς και παρά το γεγονός, πως κανένας από τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ, δεν βρέθηκε σε σούπερ μέρα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, πήρε σπουδαία νίκη στη Βιτόρια απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα και έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση της πρωτιάς του ΣΤ’ ομίλου. Ο Βιτάλι Φριτζόν με 13 και ο Μίλος Τεόντοσιτς με 11 πόντους και 8 ασίστ κορυφαίοι για τους νικητές, αλλά εκείνος που ξεκλείδωσε τη νίκη στο τέλος ήταν ο Ντε Κολό που επίσης σημείωσε 11.

Με το σκορ στο 11-11, η Λαμποράλ Κούτσα ξαφνικά άλλαξε ταχύτητα και εξαφανίστηκε στο σκορ, αφού έκανε ένα σερί 13-0 κι έφτασε την διαφορά στο +13 (24-11) στο 10’, ενώ με τρίποντο ο Άνταμς την έφτασε και στους 14, για να μειώσει ο Χάινς και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-15.

Η Λαμποράλ μπήκε δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και μετά από ένα καλάθι του Χάινς, έκανε ένα σερί 6-0 για να εκτοξεύσει την διαφορά στους 16 πόντους 33-17 στο 13’. Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε ν’ απαντήσει άμεσα και το κατόρθωσε, αφού μάζεψε την διαφορά στα επόμενα λεπτά και με ένα δικό της 10-0 και με τρίποντα των Τεόντοσιτς και Φριτζόν, κατέβασε στους 6 πόντους την διαφορά. Η γηπεδούχος πήγε να ξεφύγει πάλι, μιας και προηγήθηκε με 11 στο 18’, όμως ο Φριτζόν που έβαλε 10 πόντους στη 2η περίοδο, φρόντισε να μείνει στους έξι η διαφορά της ομάδας του, με τους Βάσκους μπροστά, στο ημίχρονο (42-36).

Στην 3η περίοδο το σκορ, έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με την ΤΣΣΚΑ να πλησιάζει και να προσπερνά με το πρώτο καλάθι του Σόνι Γουίμς, ακριβώς 4 λεπτά πριν λήξει η 3η περίοδος και να ζεσταίνεται στο πιο κρίσιμο σημείο, αφού σημείωσε επτά πόντους, με το σκορ, να τελειώνει στην 3η περίοδο με βραχεία κεφαλή για την ρωσική ομάδα (55-56).

Στην 4η περίοδο, οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονται στο σκορ, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα σερί 7-0 με πέντε πόντους του Τεόντοσιτς και να παίρνει προβάδισμα με πέντε πόντους 64-69, αλλά ο Άνταμς με δύο απανωτά τρίποντα φέρνει το ματς σε ισορροπία ξανά με 70-70. Οι γηπεδούχοι περνάνε μπροστά με μία βολή του Άνταμς 1:44 πριν το τέλος, ωστόσο δύο κρίσιμα καλάθια από τους Γουίμς και Ντε Κολό, φέρνουν μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 72-75, 51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γάλλος γκαρντ με δύο βολές 28’’ πριν το τέλος έγειρε οριστικά την πλάστιγγα προς το μέρος των Ρώσων, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 74-81.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 42-36, 55-56, 74-81

Λαμποράλ Κούτσα: Άνταμς 31 (5/10 τρίποντα), Τζέιμς 5 (1), Αϊβερσον 4, Κοζέρ 7 (1), Σενγκέλια 2, Τίλι, Μπέγκιτς 3, Σαν Εμετέριο 14 (2),Χανσμπρο, Μπέρτανς 8 (2)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 11 (1), Τεόντοσιτς 11 (3), Φριτζόν 13 (1), Νίκολς, Τζάκσον 7, Κορόμπκοφ 5, Γουίμς 9 (1), Βοροντσέβιτς 7 (13ριμπ.), Καουν 8, Χριάπα, Χάινς 6, Κιριλένκο 4 *Πηγή: sport-fm.gr*