Σάββατο 20 Ιουνίου 2015

Ρεάλ με… ευκολία!!

Το 1-0 στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος έκανε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 78-72 της Μπαρτσελόνα στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες».

Ρεάλ με… ευκολία!
Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα από την Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 στους τελικούς, επικρατώντας 78-72 στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες». Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε «χτίσει» μία διαφορά ασφαλείας από το πρώτο δεκάλεπτο, διατηρώντας τη μέχρι τη λήξη.

Κορυφαίος για τη «βασίλισσα» ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 17 πόντους, με τους Ρέγες και Ροντρίγκεθ να προσθέτουν από 12 ο καθένας. Εκτός 12άδας ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης, με τους Καταλανούς να είχαν πρώτο σκόρερ τον Μάριο Χεζόνια με 18 πόντους.

Μπορεί να μπήκε καλύτερα η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο στη συνέχεια η Ρεάλ ήταν καταιγιστική, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (27-20). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν στα ίδια επίπεδα το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 47-40.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του ματς. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τα ηνία της αναμέτρησης, με την Μπαρτσελόνα από την άλλη να μη δείχνει πως μπορεί να ροκανίσει τη διαφορά (59-53). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δυσκολεύονταν αρκετά στην επίθεση και στην τέταρτη περίοδο, με τη «βασίλισσα» να φτάνει ακόμα και στο +11 (66-55). Περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με μπροστάρη τον Χεζόνια, μειώνοντας σε 70-68! Ωστόσο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν έχασε τη ψυχραιμία της και έτσι έκανε το 1-0 στους τελικούς με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-40, 59-53, 78-72

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 14 (3), Νοσιόνι 5 (1), Ματσιούλις 3 (1), Ρέγες 12, Ροντρίγκεθ 12 (1), Αγιόν 10, Κάρολ 8, Γιουλ 9 (2), Σλότερ, Μεζρί 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 7 (1), Χεζόνια 18 (5), Χουέρτας 9 (1), Αμπρίνες, Ναβάρο 7 (1), Σατοράνσκι 7 (1), Πλάις 6, Τόμας 4, Όλεσον 2, Λάμπε 9 (1), Νάχμπαρ1, Τόμιτς *Πηγή: sport-fm.gr*