Σάββατο 27 Ιουνίου 2015

Επίδειξη ισχύος… σε δόσεις!

Οι ΗΠΑ ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακές και μετά από το κακό τους ξεκίνημα κυριάρχησαν του Ιράν με 83-53 σε αγώνα του πρώτου ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων του Ηρακλείου.

Επίδειξη ισχύος… σε δόσεις
Σαν φαβορί για το χρυσό, έστω κι αν όχι σε όλη τη διάρκεια του ματς, έπαιξαν οι ΗΠΑ απέναντι στο Ιράν και νικώντας πανεύκολα με 83-53 μπήκαν με το δεξί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων του Ηρακλείου.

Αποστολή στο Ηράκλειο, Χρήστος Ρομπόλης

Το Ιράν έπιασε στον ύπνο τους Αμερικανούς, που στο πρώτο δεκάλεπτο εντυπωσίασαν μόνο με τον άτσαλο τρόπο που ο Ονουάκου εκτελούσε τις βολές του. Προηγήθηκαν με 15-8 και 23-22, όταν οι ΗΠΑ αποφάσισαν να πιέσουν και όχι απλώς να γυρίσουν το ματς, αλλά και να φτάσουν στο +17 (24-41) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι μαχητές Ιρανοί μείωσαν στους επτά (36-43), αλλά χωρίς συνέχεια, καθώς οι φωνές του Σον Μίλερ συνέτισαν τους παίκτες του και οι ΗΠΑ «καθάρισαν» το ματς από το τρίτο δεκάλεπτο (37-64). Χαρακτηριστικό είναι πως οι Αμερικανοί τελείωσαν το ματς με 26 επιθετικά ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-15, 24-41, 37-64, 53-83.

Ιράν (Κουιάν): Μερ, Σορόντι 1, Ρεζαϊφάρ 20, Αλαβέρντι 6, Γιουσόφ Βαντ 16 (11 ριμπ.), Νασιριρίνε, Ρεζαεΐ 1, Τζαφάρι 3, Μόνζι, Ντερ Γκοκασιάν, Σεΐχι 3, Αζάρι 3.

ΗΠΑ (Μίλερ): Έβανς 3, Μπιμπς 4, Φέργκιουσον 3, Μπράνσον 9, Τράιερ 4, Τζάκσον 20, Τέιτουμ 12, Πικ 5, Γκάιλς 14, Σουάνιγκαν 3, Ονουάκου 2, Γουέλς 4.

Διαιτητές: Γουέιλαντ (Καναδάς), Αλάρμπι (Σαουδική Αραβία), Μπράουν (Νέα Ζηλανδία). *Πηγή: sport-fm.gr*