Παρασκευή 21 Αυγούστου 2015

Απίστευτη ανατροπή η Ντόρτμουντ! (video)!!

Από την κόλαση επέστρεψε -με εντυπωσιακό τρόπο- η Ντόρτμουντ! Παρόλο που έμειναν πίσω με τρία γκολ στο 22’ (!) οι Βεστφαλοί πέτυχαν εντυπωσιακή ανατροπή (4-3) επί της Όντ. Κάζο για την Μπιλμπάο.
Απίστευτη ανατροπή η Ντόρτμουντ! (video)
Τα εύκολα δύσκολα… και μετά πάλι εύκολα έκανε η Ντόρτμουντ!

Υποτιμώντας την άσημη Οντ, οι Βεστφαλοί έπρεπε να φλερτάρουν πρώτα με τον διασυρμό για να σοβαρευτούν και να πετύχουν απίστευτη ανατροπή στη Νορβηγία.

Πριν καν συμπληρωθεί 25λεπτο η ομάδα του Τόμας Τούχελ είχε χάσει τ’ αυγά και τα καλάθια, δεχόμενη τρία γκολ. Αφού κατάφερε όμως να μειώσει πριν το ημίχρονο με τον Ομπαμεγιάνγκ κι αφού μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα ο Παπασταθόπουλος, δρομολογήθηκε η αντεπίθεση.

Έτσι, ο Καγκάβα ψαλίδισε κι άλλο το σκορ, ο Ομπαμεγιάνγκ και πάλι ισοφάρισε στο 76’ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Μχιταριάν υπέγραψε το εκπληκτικό come back (4-3).

Την ίδια ώρα, το… ακριβώς ανάποδο από τη Ντόρτμουντ έκανε η Μπιλμπάο! Επαναπαυμένη στις δάφνες του ισπανικού Σούπερ Καπ και στο προβάδισμα που πήρε με τους Μερίνο και Σόλα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε «έκατσε» απέναντι στη Ζίλινα. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν άψογα οι Σλοβάκοι και με ήρωα τον Γουίλιαμ (που πέτυχε δυο γκολ, εκ των οποίων το νικητήριο στις καθυστερήσεις) έφτασαν σε μεγάλη νίκη με 3-2.

Όσο για τη Σαουθάμπτον, αποδείχθηκε ακόμα πιο ανάξια των προσδοκιών. Φιλοξενώντας τη Μίντιλαντ, οι «άγιοι» έμειναν πίσω από γκολ του Σπαρβ και κατορθώνοντας απλά να ισοφαρίσουν 1-1 με πέναλτι του Ροντρίγκες, θα πάνε πλέον ως αουτσάιντερ στη ρεβάνς της Δανίας.

Κατά τ’ άλλα η Μπορντό δυσκολεύτηκε, αλλά λύγισε 1-0 την ταπεινή Καϊράτ, η Σεντ Ετιέν έκανε τα… απαραίτητα στην έδρα της άσημης Μιλσάμι (1-1), ενώ τεράστιο (σε σημασία και έκταση) διπλό πανηγύρισε η Ρόζενμποργκ, που ισοπέδωσε 3-0 τη Στεάουα μέσα στο Βουκουρέστι.