Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015

Δύο γκολ σε… δώδεκα λεπτά ο Λεβα-goal-σκι!! (video)

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν έβαλε πέντε γκολ σε εννιά λεπτά! Αλλά και τα δύο σε δώδεκα λεπτά ήταν αρκετά για να κάνει η Μπάγερν το «7 στα 7». «Σίφουνας» η Λεβερκούζεν, γκέλα για Βόλφσμπουργκ.

Δύο γκολ σε… δώδεκα λεπτά ο Λεβα-goal-σκι (video)

Οι Βαυαροί, που έχασαν και πέναλτι με τον Μίλερ (21'), έκαναν το «7 στα 7», συνεχίζουν να οδηγούν μόνοι τους την κούρσα στη Μπουντεσλίγκα και πλέον απέχουν μια νίκη από την ισοφάριση του ρεκόρ με οχτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο ξεκίνημα, που είχαν κάνει τη σεζόν 2012-13. Και θα έχουν την ευκαιρία να το πετύχουν την μεθεπόμενη Κυριακή, υποδεχόμενοι τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Από εκεί και πέρα, σπουδαία νίκη που την φέρνει, πλέον, σε θέση Ευρώπης, σημείωσε η Λεβερκούζεν, η οποία, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να αγωνίζεται σε ολόκληρο το 90άλεπτο, πέρασε σαν «σίφουνας» από τη Βρέμη, επικρατώντας με 3-0 της Βέρντερ. Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Μεχμέντι, στο 58’ ο Μπραντ διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερ, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Καμπλ στο 65’.

Στο γειτονικό ντέρμπι, η Βόλφσμπουργκ, προφανώς… ζαλισμένη από την πρόσφατη πεντάρα από την Μπάγερν, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις επιτυχίες με αντίπαλο το Αννόβερο, στο οποίο παραχώρησε ισοπαλία 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντοστ (40’), ενώ ο Κιγιοτάκε (57’) ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, που διατήρησαν την παράδοση, που τους θέλει να μην χάνουν στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα των «λύκων».

Με τον Αντρέ Σούμπερτ στον πάγκο για δεύτερο παιχνίδι, η Γκλάντμπαχ συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας 3-1 εκτός έδρας της Στουτγάρδης, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Χόφενχαϊμ πανηγύρισε το πρώτο φετινό της τρίποντο, νικώντας 3-1 εκτός έδρας την Άουγκσμπουργκ. Με τους ηττημένους αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90άλεπτο ο Κώστας Σταφυλίδης.