Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015

Έπιασε… ρετιρέ η Γιουνάιτεντ!! (video)

Ύστερα από σχεδόν 2,5 χρόνια η Γιουνάιτεντ απολαμβάνει ξανά την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, μετά το 3-0 κόντρα στη Σάντερλαντ. Διέλυσε τον Ρανιέρι η Άρσεναλ (5-2), επιτέλους νίκη για Λίβερπουλ.

Έπιασε… ρετιρέ η Γιουνάιτεντ! (video)
Περασμένα μεγαλεία… επέστρεψαν για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ύστερα από περίπου δύο χρόνια και τέσσερις μήνες, η κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ ανήκει εκ νέου στους κόκκινους διαβόλους.

Κι αυτό διότι επικράτησαν σχετικά εύκολα της Σάντερλαντ 3-0 και σε συνδυασμό με τον διασυρμό της Σίτι απ’ τη Τότεναμ (4-1), προσπέρασαν τη συμπολίτισσα κατά έναν πόντο (16 έναντι 15).

Το όποιο άγχος πήγαινε να δημιουργηθεί στο «Ολντ Τράφορντ» έδιωξε δια παντός στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+4’) ο Ντεπάι, βρίσκοντας δίχτυα κι ανοίγοντας το δρόμο προς το τρίποντο. Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος, ο Ρούνεϊ κλείδωσε τη νίκη, ενώ στην εκπνοή ο Μάτα έδωσε πιο θριαμβευτική νότα στην επιστροφή της ομάδας του Φαν Χάαλ στην πρώτη θέση.

Την ώρα που η Γιουνάιτεντ ανέβαινε κορυφή, η Άρσεναλ υποχρέωνε την Λέστερ του Ρανιέρι στην πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα, διασύροντάς την μάλιστα με σκορ 5-2 μέσα στο «σπίτι» της. Οι αλεπούδες προηγήθηκαν με τον Βάρντι στο 13’, αλλά στη συνέχεια ήρθαν απανωτές… κανονιές. Ο Γουόλκτοτ ισοφάρισε (18’), ο Αλέξις (33’) έφερε… τούμπα το ματς, στη συνέχεια κλείδωσε το διπλό (57’) κι αργότερα ολοκλήρωσε το show του με χατ-τρικ (81’), γράφοντας το 4-1 υπέρ των Λονδρέζων. Ο Βάρντι πέτυχε ακόμα ένα τέρμα για τους γηπεδούχους, προτού στις καθυστερήσεις του ματς ο Ζιρού χριστεί εκ νέου σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ που έφερε την Άρσεναλ στην τέταρτη θέση.

Σημάδια βελτίωσης (με άγχος βέβαια) έδειξε η Λίβερπουλ. Έχοντας ξεχάσει τι εστί τρίποντο εδώ και τέσσερις αγωνιστικές, οι κόκκινοι επανήλθαν στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-2 της Άστον Βίλα. Ο Μίλνερ στο πρώτο λεπτό και τα δύο γκολ του Στάριτζ έδωσαν την ευκαιρία στο Άνφιλντ να… χαμογελάσει μετά από καιρό, αφήνοντας τους «χωριάτες» (και τον Γεστέδε που σημείωσε τα δύο τέρματά τους) με τη… γλύκα.