Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2015

Δύσκολη νίκη, δια χειρός Βασιλειάδη!!

Η παροιμιώδης ψυχραιμία του Κώστα Βασιλειάδη με 6/6 βολές, στο τελευταίο λεπτό, χάρισαν στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί της ουγγρικής Σζολνόκι με 72-69, στην πρεμιέρα του Eurocup.

Δύσκολη νίκη, δια χειρός Βασιλειάδη
Με τον Κώστα Βασιλειάδη να στέκεται ψύχραιμος στο πιο κρίσιμο σημείο και να σημειώνει 6 βολές σε ισάριθμες προσπάθειες στο τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ μπήκε, έστω και δύσκολα με το δεξί, στο EUROCUP. Ο Ούρος Ντούβνιακ με 17 και ο Μιλένκο Τέπιτς με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του "Δικεφάλου του Βορρά" που προηγήθηκε με 18 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ήταν πολύ άστοχος και μετέτρεψε σε ντέρμπι το ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως ο ΠΑΟΚ στα τελευταία 6:59, δηλαδή από το 62-60 με τρίποντο του Τέπιτς, σκόραρε μόνο με βολές.

Eκρηκτική εκκίνηση από τον Ούρος Ντούβνιακ που με δύο τρίποντα και ισάριθμες βολές έδωσε προβάδισμα με 8-0, ενώ ο Τέπιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 11-0. Ο ΠΑΟΚ με τον 10ο πόντο του Ντούβνιακ έφτασε την διαφορά στους 15 πόντους (19-4), μόλις στο 7’. Με το δεύτερο τρίποντο του Τέπιτς στο ματς, ο «Δικέφαλος» του Βορρά εκτόξευσε την διαφορά στο +18 24-6, 1:39 πριν τη λήξη της 1ης περιόδου, αλλά με δύο τρίποντο η Σολνόκι κατάφερε να συμμαζέψει την κατάσταση για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-12.

Με ένα σερί 5-0 από την Ζολνόκι η διαφορά στο 12’ κατέβηκε στους 7 (24-17), όμως ο ΠΑΟΚ με τον 10ο πόντο του Τέπιτς ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +13 (34-21) στο 16’. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ένα 11-0 σερί για την φιλοξενούμενη έφερε την διαφορά στο καλάθι, με την Ζολνόκι να μειώνει σε 34-32, πριν ο Δέδας κάνει το 37-32 για να δώσει μια ανάσα στον ΠΑΟΚ.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ, προσπάθησε να «ξεκολλήσει» την διαφορά και την ανέβασε στους 10, (42-32), με τρίποντο του Βασιλειάδη, όμως η Σζολνόκι με σερί 7-0 μέσα σε 1:13 κατέβασε πάλι την διαφορά στους 3. Μάλιστα πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο 26’ 47-48. Ένα καλάθι του Χάτσερ στα 28’’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, έφερε το παιχνίδι στο 54-52 που ήταν και το αποτέλεσμα μετά τα πρώτα 30 λεπτά.

Το ματς πήγαινε καλάθι με καλάθι, με τους Λιάπη και Τέπιτς να δίνουν ανάσες στον ΠΑΟΚ κρατώντας τον μπροστά με δύο πόντους διαφορά. Μετά το 62-62 στο 34’ οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να σφίξουν κι άλλο την άμυνα τους και με βολές των Χάτσερ και Μπάλαμπαν έφτασαν στο 66-62, όμως οι Ούγγροι άφησαν για 3:23 τον ΠΑΟΚ χωρίς πόντο για να ξαναπάρουν προβάδισμα με 66-67. Στα 57’’ ο Βασιλειάδης δίνει πάλι προβάδισμα στον Δικέφαλο με 68-67, ο Κραφτ κάνει το 68-69, αλλά ο Κώστας Βασιλειάδης ξανά με ένα ζευγάρι βολών δίνει άλλο ένα προβάδισμα. Ο Βόιβοντα πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά έκανε βήματα. Ο Βασιλειάδης ευστόχησε σε άλλες δύο βολές για να δώσει προβάδισμα τριών και τη νίκη με 72-69, 3.5’’ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα:24-12, 37-32, 54-52, 72-69

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 16 (4), Βασιλειάδης 9 (1), Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 17 (3), Μπάλαμπαν 7, Λιάπης 3 (1), Κακαρούδης 2, Δέδας 3 (1), Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 6

Σζολνόκι: Βόιβοντα 16 (2), Γκριν 4, Νατιάζκο 15 (1), Μιλόσεβιτς 4, Γκρέγκορι 5, Κραφτ 11 (2), Κέλερ 2, Βίτμαν 3 (1), Μπορίσοφ 9 (1) *Πηγή: sport-fm.gr*