Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2015

Καλύτερος, αλλά έχασε ξανά ο ΠΑΟΚ!!

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε μία καλύτερη εικόνα σε σχέση με το ματς κόντρα στην Τραμπζονσπόρ, ωστόσο γνώρισε τη δεύτερή του ήττα στο τουρνουά της Σμύρνης, αυτή τη φορά από την Άνκαρα με 74-66.

Καλύτερος, αλλά έχασε ξανά ο ΠΑΟΚ

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μάρκοβιτς με 11 πόντους, οι Τέπιτς και Κώττας είχαν από 10 ο καθένας, ενώ χωρίς πόντο τελείωσε το ματς ο Κώστας Βασιλειάδης, μετρώντας 0/8 τρίποντα! Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Τσίνκο με 21 πόντους.

Όπως και στο ματς με την Τραμπζονσπόρ, έτσι και σε αυτό με την Άνκαρα, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ νωθρά στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να κυνηγά από νωρίς στο σκορ (12-6). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να ήταν στο -12 (27-15).

Στη δεύτερη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν πιο συγκεντρωμένος στην άμυνά του και με σωστές επιλογές στην επίθεση «ροκάνισε» τη διαφορά (32-26). Έτσι, κύλησε το ματς μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να ήταν στο 38-32 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Μπορεί η εικόνα του ΠΑΟΚ να άλλαξε προς το καλύτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όχι όμως στο τρίτο. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα και έτσι το τέλος της περιόδου τους βρήκε να ήταν πίσω με 57-48. Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε μία μίνι-αντεπίθεση μειώνοντας σε 64-59, όμως η Άνκαρα απάντησε με ένα 6-0 για το +11 (70-59). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η τουρκική ομάδα δεν έχασε τον έλεγχο του ματς, επικρατώντας με το τελικό 74-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 38-32, 57-48, 74-66

Άνκαρα: Τσίνκο 21 (4), Σανασλάν, Κουλτσεμπάς2, Λούκας 6, Οζκάν, Ερντενίζ 8 (1), Γκετσεβίτσιους 13 (3), Έλεγκαρ 10, Σανικίντζε 6 (1), Ολμάζ 8.

ΠΑΟΚ: Ντούβνιακ 9 (1), Τέπιτς 10 (1), Λιάπης 7 (1), Βασιλειάδης, Κακαρούδης 4, Τσόχλας 6 (1), Δέδας, Κώττας 10, Μπάλαμπαν 9, Μάρκοβιτς 11(1), Καμάρας. *Πηγή: sport-fm.gr*