Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2016

Αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός...!!

Αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός...

Πάλεψε μέχρι τέλους, όμως δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σουργκούτ ο Ολυμπιακός. Ηττήθηκε 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη στον επαναληπτικό των «8» του CEV Cup και ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό του ταξίδι.

Μετά από ένα σκληρό ματς ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-0 σετ από την Σουργκούτ στον επαναληπτικό των «8» του Cev Cup και αποκλείστηκε απ’ την συνέχεια της διοργάνωσης.

Μετά την ήττα με 3-2 στην Ρωσία οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν καθαρή νίκη για την πρόκριση, όμως οι Ρώσοι πήγαν στον Πειραιά… αγριεμένοι. Και αφού «καθάρισαν» το πρώτο σετ με 22-25, ξεπέρασαν την αντεπίθεση των δύο επόμενων σετ για να φτάσουν στην πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, όμως η Σουργκούτ πήρε τα ηνία μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από κει και πέρα οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των ερυθρόλευκων και έφτασαν στο 1-0 παίρνοντας την ψυχολογία με το μέρος τους.

Αυτή τους έβαλε με φόρα στο δεύτερο σετ, στο οποίο αύξησαν την διαφορά μέχρι και με 11-18. Ένα επιμέρους 10-3 όμως, έκανε το ματς θρίλερ. Με τον Όγκουρτσακ στο σερβίς οι ερυθρόλευκοι αντεπιτέθηκαν και έφτασαν μια ανάσα απ’ τη μεγάλη ανατροπή, όμως δύο μπλοκ του Απάλικοφ έκανε το 2-0 σετ.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια. Ο Ολυμπιακός οδήγησε το σετ στους τελευταίους κρίσιμους πόντους μέχρι το 24-23, όμως η Σουργκούτ ισοφάρισε με τον Μπακούν και με λάθος του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ πάνω στον Όγκουρτσακ πήρε τη νίκη και την πρόκριση.