Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Πρόκριση με ανατροπή για Άρσεναλ, άνετα η Σίτι!!

Πρόκριση με ανατροπή για Άρσεναλ, άνετα η Σίτι

Αν και ζορίστηκε αρκετά η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Σάντερλαντ και πέρασε στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου, αγωνίστηκε ο Μαυρίας. Εύκολη πρόκριση για τη Μάντσεστερ Σίτι. Γκολ για τον Μιραλάς.

Χωρίς κάποια μεγάλη έκπληξη το δεύτερο σετ της δεύτερης ημέρας στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Άρσεναλ δεν την πάτησε, αν και βρέθηκε στο 17’ πίσω στο σκορ χάρη σε τέρμα του Λενς, αλλά η απάντηση δόθηκε σχετικά γρήγορα, με τον Τζο Κάμπελ να φέρνει την κατάσταση στα ίσα. Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος, όπου Ράμσεϊ (72’) και Ζιρού (75’) «καθάρισαν» για τους «κανονιέρηδες» η ομάδα του Λονδίνου πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Χάρης Μαυρίας μπήκε αλλαγή αμέσως μετά το τελευταίο γκολ των γηπεδούχων αντί του Φλέτσερ.

Άνετα και ωραία βρέθηκε στην επόμενη φάση η Μάντσεστερ Σίτι, διότι το εμπόδιο της Νόριτς αποδείχθηκε αρκετά χαμηλό (3-0), έχοντας μάλιστα σε μεγάλα κέφια τον Κουν Αγκουέρο.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και το δεύτερο να είναι του Κέβιν Μιραλάς (με πέναλτι), που έπαιξε σε όλο το ματς, η Έβερτον επικράτησε 2-0 της Ντάνγκεχαμ.