Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2009

Παναθηναϊκός-Όλντεμπουργκ: 96-63

αρά την άσχημη εμφάνισή του στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε στο δεύτερο και επικράτησε με 96-63 της Όλντεμπουργκ, στην πρόβα τζενεράλε του για το "αιώνιο" ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Στο οποίο οι παίκτες του "τριφυλλιού" είχαν το μυαλό τους μπαίνοντας στο ματς, κάτι που εκμεταλλεύθηκε η Όλντεμπουργκ που κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενη με 42-36 έχοντας πάρει 11 επιθετικά ριμπάουντ (12-21 συνολικά).

Οι φωνές του Ομπράντοβιτς κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας πάντως, "ξύπνησαν" για τα καλά τους αθλητές του που παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί στην επανάληψη. Με ηγέτη τον Μπατίστ κάλυψαν τη διαφορά, προηγήθηκαν κι από εκείνο το σημείο δεν σταμάτησαν να την ανεβάζουν μέχρι και τους 33 που ήταν η τελική διαφορά.

O αγώνας

Οι Διαμαντίδης και Μπατίστ έκαναν όλη τη δουλειά στο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 7-1 στο τρίλεπτο. Η καλή άμυνα των Γερμανών δεν επέτρεψε στους "πράσινους να αυξήσουν τη διαφορά ως τα μισά της περιόδου (8-3 το σκορ) και σαν να μην έφτανε αυτό, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σέκιτς η Όλντεμπουργκ ισοφάρισε σε 8-8.

Τροφοδοτώντας τον Πέκοβιτς που είχε περάσει στο παρκέ στη θέση του Μπατίστ το "τριφύλλι" ανέκτησε την πρωτοπορία (10-8 και 12-10 από τον Μαυροβούνιο). Με τον Σπανούλη να οδηγεί η ελληνική ομάδα κατάφερε να φτάσει ως το +6 (16-10) αλλά οι Γερμανοί είχαν τις απαντήσεις, βελτίωσαν την άμυνά τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2 (23-21).

Σε 23-23 ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι πριν δεχθούν σερί 4-0 από τους Σπανούλη και Καλάθη. Η Όλντεμπουργκ πάντως δεν το έβαλε κάτω. Πραγματοποίησε μάλιστα σερί 0-5 και πήρε το προβάδισμα με 27-28 όταν ο Μπέιλι σκόραρε για 3. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι "πράσινοι" βρέθηκαν πίσω με 27-30, παρά τα πολλά διαφορετικά σχήματα που δοκίμασε ο Ζοτς.

Η Όλντεμπουργκ έφτασε ως το +7 (27-34), αλλά ένα τάιμ άουτ που πήρε ο προπονητής του Παναθηναϊκού με 4 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, φάνηκε να ξυπνάει τους παίκτες που μπαίνοντας έκαναν σερί 4-0 δια χειρός Μπατίστ μειώνοντας σε 31-34. Παρόλα αυτά ο Κάρτερ απάντησε με τρίποντο για το 31-37. To δίδυμο Διαμαντίδης-Περπέρογλου μείωσε σε 35-37. Οι Γερμανοί αποδείχθηκαν "σκληρά καρύδια" και με όπλο την καλή τους άμυνα, όχι μόνο ανέκτησαν τον έλεγχο του ματς αλλά προηγήθηκαν με 36-42 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Σοβαρότητα και εκτίναξη της διαφοράς

Διαφορά 8 πόντων (36-44) πήρε η Όλντεμπουργκ στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκου είχαν πάρει πλέον σοβαρά το ματς. Πραγματοποίησαν σερί 8-0 με τους Φώτση-Πέκοβιτς να πρωταγωνιστούν και ισοφάρισαν σε 44-44. Ο Μαϊστόροβιτς έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του με τρίποντο αλλά ο Φώτσης κάρφωσε εντυπωσιακά στην επόμενη φάση και όταν ο Διαμαντίδης έβαλε 3/3 βολές οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 49-47.

Ο Πέκοβιτς έκανε το 51-47 ο Πόλντινγκ απάντησε με δύσκολο τρίποντο και ακολούθησε ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε με 59-51, για να λήξει τελικά η τρίτη περίοδος με σκορ 66-56.

Ήταν φανερό από τα πρώτα δευτερόλεπτα του τελευταίου δεκαλέπτου ότι η Όλντεμπουργκ δεν μπορούσε άλλο να κοντράρει τους "πράσινους" που με τον Μπατίστ να είναι ανίκητος προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 13 πόντους (71-68). Η πίεση δεν σταμάτησε από πλευράς "τριφυλλιού" με αποτέλεσμα η διαφορά να αρχίσει ν' ανεβαίνει. Με λιγότερο από πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη ο Μπατίστ έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά με 20 (79-59) κι από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησε "πράσινο" πάρτυ ως το τελικό 96-63,

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-42, 66-56, 96-63