Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2009

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Αρη

Ο Κλαρκ σε προσπάθειά του απέναντι στο Μαρούσι Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην φάση των ομίλων του EuroCup ο Aρης, παίρνοντας αγχωτική νίκη 73-68 επί της Ζαντάρ στην Κροατία, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου. Πρώτος σκόρερ και παίκτης της τελευταίας στιγμής ήταν ο Κέιντρεν Κλαρκ, ο οποίος σημείωσε τους τελευταίους 5 πόντους από τους 16 συνολικά που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό, όταν και κρίθηκε ο νικητής.

Ο Χατζηβρέττας σημείωσε 15 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ρίτσαρντσον, με τους Μπετς και Ντίξον να είναι... σκιές του εαυτού τους. Οι Μάρκο Τσαρ (17π.) και Νταμίρ Ράντσιτς (14π.) με 3/3 και 4/5 τρίποντα, αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι της κροατικής ομάδας.

Ασχημο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αρης, επιτρέποντας στη Ζαντάρ να προηγηθεί με 14-5. Μπετς και Ντίξον δεν είχαν την αναμενόμενη προσφορά, με τον Αγγλο σέντερ να σημειώνει συνολικά 3 πόντους σε περίπου 23 λεπτά συμμετοχής και τον Αμερικανό 5 σε περίπου 25 λεπτά. Ο Φώτης Κατσικάρης έριξε στο παρκέ τον νεαρό σέντερ, Γάιο Σκορδίλη, ο οποίος έβγαλε... ασπροπρόσωπο τον προπονητή του, σημειώνοντας 6 πόντους σε περίπου 7 λεπτά συμμετοχής και κάνοντας σημαντική δουλειά στη ρακέτα.

Λύσεις έδωσαν επίσης οι Ρίτσαρντσον και Χατζηβρέττας, με αποτέλεσμα να βρεθεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο -1 (30-29). Παρά τους 11 πόντους του Μάρκο Τσαρ και τους 8 του Βλάντιμιρ Μπόισα για τους γηπεδούχους στο α΄ μέρος, οι δύο ομάδες θα ξεκινούσαν από το μηδέν (37-37), μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 14-5, με πολυφωνία στην επίθεση (Ρίτσαρνσον, Χατζηβρέττας, Μπετς και Μάιλς) και οικοδόμησε διαφορά 9 πόντων (42-51). Με διαδοχικά καλάθια ο Τρεντ Πλέιστεντ μείωσε σε 47-53, ενώ τέσσερις ακόμη πόντοι από τον Πέριτς επέτρεψαν στη Ζαντάρ να πλησιάσει σε 50-53 και 52-53, με κάρφωμα του Μάρκο Τσαρ, με το οποίο ολοκληρώθηκε επιμέρους σκορ 10-2 των γηπεδούχων.

Ο Πέριτς ισοφάρισε 53-53, αλλά ένα δίποντο του -πρώτου σκόρερ του Αρη και καταλύτη στο τελευταίο λεπτό- Κέιντρεν Κλαρκ και το τρίποντο του Ντίξον διαμόρφωσαν το σκορ της 3ης περιόδου (53-58).

Παρά το τραγικό ποσοστό ευστοχίας του στα δίποντα (18/50), ο Αρης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στην 4η περίοδο, αν και η Ζαντάρ με δύο τρίποντα του Νταμίρ Ράντσιτς -και άστοχες προσπάθειες του Ντίξον- κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (66-68), περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη.

Από τη δύσκολη θέση έβγαλε τους συμπαίκτες του ο Κέιντρεν Κλαρκ, σημειώνοντας 5 διαδοχικούς πόντους και τους 5 τελευταίους του Αρη, όταν, αφού ευστόχησε σε τρίποντο (66-71), κέρδισε φάουλ και πέτυχε και τις δύο βολές (66-73). Το λέι απ του πρώτου σκόρερ της Ζαντάρ, Μάρκο Τσαρ, βρήκε στόχο (68-73), με τον χρόνο να εξαντλείται και το ροζ φύλλο να παίρνουν οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 37-37, 53-58, 68-73

ΖΑΝΤΑΡ (Σμάγκοσλαβ Σαγκαντίν): Ράντσιτς 14 (4), Πέριτς 7, Στίπτσεβιτς 4, Μπόισα 8 (2), Ρούζιτς 6, Ντάουνς 4, Τσαρ 17 (3), Σκίφιτς, Πλέιστεντ 8
ΑΡΗΣ (Φώτης Κατσικάρης): Κλαρκ 16 (4), Μπετς 3, Ρίτσαρντσον 12 (2), Χατζηβρέττας 15, Ντικούδης 4, Σκορδίλης 6, Ντίξον 5 (1), Κακιούζης 3, Μάιλς 9