Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2009

Για... πλάκα ο Πανελλήνιος

Ο Χαραλαμπίδης σε προσπάθειά του απέναντι στην Γκραν Κανάρια Επίδειξη δύναμης έκανε ο Πανελλήνιος με αντίπαλο την ισπανική Γκραν Κανάρια, την οποία νίκησε 89-60 στο κλειστό της Κυψέλης, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του EuroCup (7ος Όμιλος). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν τον απόλυτο έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ (35 έναντι 15), τριπλάσιες εύστοχες βολές (15 έναντι 5) και... ορεξάτους τους Σμιθ, Μπλάκνεϊ που σημείωσαν από 25 και 17 πόντους αντίστοιχα. Μόνο οι Μόραν και Κάρολ κατάφεραν να πετύχουν διψήφιο νούμερο πόντων για τους Ισπανούς, από 11 έκαστος.

Μπλάκνεϊ και Ντέιβις συνεργάστηκαν στην πρώτη περίοδο δίνοντας προβάδισμα δέκα πόντων, 24-14, στον Πανελλήνιο στο 10ο λεπτό. Ο Ντέβιν Σμιθ ήταν ασταμάτητος στη 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο με δυνατή άμυνα, η ομάδα της Κυψέλης σταμάτησε στους 12 πόντους την Γκραν Κανάρια.

Μονόλογος των παικτών του Ηλία Ζούρου και η επανάληψη, καθώς η υπεροχή σε όλους τους τομείς δεν επέτρεψε ούτε καν μία αξιοπρεπή εμφάνιση στην Γκραν Κανάρια, όπως αποδεικνύει και το τελικό 89-60.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-26, 66-47, 89-60

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 9 (1), Χαραλαμπίδης 12, Καλαϊτζής 3 (1), Τζόνσεν 2, Σμιθ 25 (2), Πέτρουλας, Μπλάκνεϊ 17 (2), Ντέιβις 12 (2), Βουγιούκας 7, Όστοιτς 2
ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Πέδρο Μαρτίνεθ): Φίσερ 8 (1), Ογκάστιν 4, Σαβανέ, Μπέγιας 2, Νόρις 3, Κίκερτ 3 (1), Μόραν 11 (3), Κάρολ 11 (1), Σάντερς 9 (3), ΜακΝτόναλντ 9