Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2009

Έχασε το πέναλτι, χτύπησε οπαδό με τη μπάλα!

Η Πρέμιερ Λιγκ συγκαταλέγεται μεταξύ των κορυφαίων πρωταθλημάτων της Ευρώπης, ωστόσο φάσεις που βγάζουν "θεάμα" μπορεί να συναντήσει κανείς και στις μικρότερες κατηγορίες της Αγγλίας.
Μία τέτοια έλαβε χώρα το περασμένο Σάββατο στη Λιγκ 2 με αντίπαλους τις Μπράντφορντ και Άκρινγκτον, όπου μία εκτέλεση πέναλτι δύο λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου όχι μόνο δεν κατέληξε στα δίχτυα αλλά στάθηκε ικανή για τον τραυματισμό ενός άτυχου οπαδού πίσω από την εστία!

Με το σκορ στο 1-1 από τα τέρματα των Έντουαρντς (21', αυτ.) και Σάιμς (56'), το ματς έγερνε προς την ισοπαλία, όμως στο 87' οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν το "τρίποντο" κερδίζοντας πέναλτι σε χέρι του Ρόμπερτ Γκραντ μέσα στην περιοχή της Άκρινγκτον.

Την "εσχάτη των ποινών" ανέλαβε ο Γκάρεθ Έβανς, όμως η εκτέλεση ήταν τόσο άσχημη που έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας, για να προσγειωθεί μάλιστα με δύναμη στο κεφάλι ενός άτυχου οπαδού που βρίσκονταν στην κερκίδα πίσω από το τέρμα, ρίχνοντάς τον προσωρινά νοκ-άουτ.