Τετάρτη 2 Μαρτίου 2011

Scottish Cup: Στα προημιτελικά μέσω «Old Firm» η Σέλτικ

Την μεγάλη πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Σκωτίας πήρε η Σέλτικ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ρέιντζερς, στον επαναληπτικό του 2-2 του «Άιμπροξ». Οι «καθολικοί» επικράτησαν με 1-0 των «διαμαρτυρόμενων» που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους και να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, καθώς το 2-2 του πρώτου αγώνα έθετε ως φαβορί τους Κέλτες. Στο 38ο λεπτό, όμως ο Γούιτακερ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε με αριθμητικό μειονέκτημα την ομάδα του.

Στην επανάληψη, το γρήγορο γκολ του Γουίλσον στο 48ο λεπτό έδωσε αβαντάζ στους γηπεδούχους, οι οποίοι ακόμα και να δέχονταν γκολ, είχαν το εκτός έδρας γκολ. Η Ρέιντζερς πίεσε αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 9 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπούγκερα στο 94ο λεπτό.