Δευτέρα 11 Απριλίου 2011

Ο Μέσι ισοφάρισε το ρεκόρ του Ρονάλντο!!

Υπό άλλες συνθήκες, ο αγώνας της Μπαρτσελόνα με την αδύναμη Αλμερία θα περνούσε γρήγορα στο …χρονοντούλαπο της ιστορίας. Ωστόσο, η νίκη των «μπλαουγκράνα» με σκορ 3-1 σημαδεύτηκε από το 46ο και το 47ο γκολ του Λιονέλ Μέσι στη σεζόν.
Με την επίδοση αυτή, ο Αργεντινός σούπερ σταρ έφτασε το ρεκόρ που κατείχε ο Βραζιλιάνος Ρονάλντο από την περίοδο 1996-97. Ωστόσο, ο Μέσι έχει τουλάχιστον άλλους 9 αγώνες μέσα στην περίοδο, προκειμένου να ξεπεράσει το ρεκόρ του πρώην σέντερ-φορ της ομάδας.
Ο Μέσι έχει σκοράρει 29 τέρματα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, 7 στο Κόπα ντελ Ρέι (Κύπελλο Ισπανίας), 8 στο Τσάμπιονς Λιγκ και 3 στο Σούπερ-Καπ Ισπανίας. Συνολικά, στη φετινή σεζόν, έχει σημειώσει τέσσερα χατ-τρικ, κόντρα στις Σεβίλλη, Αλμερία, Μπέτις και Ατλέτικο Μαδρίτης.
Την περσινή σεζόν, ο Μέσι είχε καταφέρει να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Ρονάλντο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν (34 γκολ), φέτος έχει επτά αγώνες για να σημειώσει άλλα πέντε γκολ και να φτάσει τουλάχιστον την περσινή του επίδοση στο πρωτάθλημα.
Επιπλόν, ο «θαυματουργός» Αργεντινός είναι ο τοπ-σκόρερ της Μπαρτσελόνα σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (33 γκολ).