Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2011

Έρχεται με... φόρα η Ρωσία!!

Έρχεται με... φόρα η Ρωσία
Το αήττητο στο Ευρωμπάσκετ διατήρησε η Ρωσία επικρατώντας πολύ εύκολα της Φινλανδίας με 79-60 και φτάνοντας τους έξι βαθμούς στον έκτο όμιλο. Μόνο για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, που φτάνει με το απόλυτο στον αγώνα του Σαββάτου απέναντι στην Ελλάδα. Κορυφαίος και πάλι ο Αντρέι Κιριλένκο με 14 πόντους, πολύ καλός και ο Χριάπα με 7 πόντους, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Η Φινλανδία έπιασε στον ύπνο τη Ρωσία και με πρωταγωνιστή τον Ράνικο προηγήθηκε 5-2 και 11-8. Γρήγορα, ωστόσο, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ σοβαρεύτηκε. Με τους Βορόντσεβιτς και Κιριλένκο να σέρνουν το χορό πήρε προβάδισμα (14-18 στο δεκάλεπτο) και στα μέσα της δεύτερης περιόδου να φτάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (18-28) κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στους 13 (20-33).

Το χάσμα μεταξύ της δυναμικότητας των δύο ομάδων γινόταν περισσότερο εμφανές με την πάροδο του χρόνου και αποτυπωνόταν στο σκορ. Ένα ξέσπασμα του Κιριλένκο οδήγησε τη Ρωσία στο +22 (30-52) τρία λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η προσπάθεια αντεπίθεσης των Φινλανδών (38-54) αποδείχτηκε βραχύβια και οι Ρώσοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας (38-59). Το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε πια διαδικαστικό χαρακτήρα και απλώς τα τρίποντα του Χαφ περιόρισαν την έκταση της ήττας της ομάδας του. Το τελικό σκορ (60-79) έφερε τη Ρωσία στους έξι βαθμούς και κράτησε τη Φινλανδία στους τρεις, με λιγοστές ελπίδες πρόκρισης.

Δεκάλεπτα: 14-18, 20-33, 38-59, 60-79.

Φινλανδία (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 4, Νίκιλα 2, Μούρινεν, Χαφ 14, Λι 11, Σάλιν, Κότι 6, Κόπονεν 10, Μακαλάινεν , Βιρτάνεν 2, Ράνικο 11.

Ρωσία (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 11, Μοζγκόφ 11, Μπίκοφ 8, Φριτζόν 6, Σβεντ 12, Σαμπάλκιν 2, Χριάπα 7 (11 ασίστ, 5 ριμπ.), Αντόνοφ 2, Μόνια 6, Πονκρασόφ, Κιριλένκο 14.

Διαιτητές: Πέρεθ (Ισπανία), Ντοζάι (Κροατία), Γιασεβίτσιους (Λιθουανία).