Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2011

«Δράκοι» στη Ρωσία δεν υπάρχουν!!

Μπορεί η Πόρτο την 1η αγωνιστική να επιβλήθηκε της Σαχτάρ Ντόνιετσκ και η Ζενίτ να έπεσε θύμα μίνι έκπληξης με την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ, όμως αυτό δεν σημαίνει πως τα φαβορί άλλαξαν. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης επικράτησε εύκολα με 3-1 και έβαλε «φωτιά» στον όμιλο.

Οι «δράκοι» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό έπειτα από όμορφη προσπάθεια του Χουλκ και προβολή του Τζέιμς Ροντρίγκες (σκόραρε από ελεγχόμενη θέση), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα ισοφαρίζοντας στο 20' με τον Σιρόκοφ.

Ο Φουσίλε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων αντίσκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι και έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στη Ζενίτ που το εκμεταλλεύτηκε πάιρνοντας κεφάλι στο σκορ και πάλι με τον Σιρόκοφ που σκόραρε με ωραίο σουτ εντός περιοχής στο 63ο λεπτό. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ντάνι με γκολ στο 72' «σκότωσε» την Πόρτο και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, που πλέον βρίσκεται και αυτή στην 1η θέση με τρεις βαθμούς.

Σε περίπτωση που η Σαχτάρ το βράδυ επικρατήσει του ΑΠΟΕΛ θα έχουμε τετραπλή ισοβαθμία και ο όμιλος θα πάρει «φωτιά»...

πηγή: theplayer.gr