Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011

«Αέρινος» Φίλιπς, «αέρας» η Κάμπελ!!

Αυτή τη φορά εκπλήξεις δεν υπήρξαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Νταεγού, με τους Βερόνικα Κάμπελ στα 200μ, Ντουάιτ Φίλιπς στο μήκος και Βίβιαν Τσεριγιότ στα 5.000μ να επικρατούν.
«Αέρινος» Φίλιπς, «αέρας» η Κάμπελ
Στον τελικό των 200μ των γυναικών σε μια κούρσα γεμάτη φαβορί, η Βερόνικα Κάμπελ Μπράουν ήταν εκείνη που κατάφερε να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί.
Η Τζαμαϊκανή πρωταθλήτρια με χρόνο 22.22 κατέκτησε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα και το δεύτερο στη διοργάνωση μετά το ασημένιο στο 100άρι, αφήνοντας πίσω της την Αμερικανίδα Καρμελίτα Τζέτερ με 22.37 και τρίτη την επίσης Αμερικανίδα Άλισον Φέλιξ με 22.42. Στην 5η θέση με 22.70 έμεινε η Τζαμαϊκανή Κερόν Στιούαρτ, ενώ στην 8η η συμπατριώτισσά της Σερόν Σίμπσον με 23.17.
Στο μήκος των ανδρών, η Ντουάιτ Φίλιπς κατάφερε να διατηρήσει τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή και στη Νότια Κορέα. Με άλμα στα 8.45μ ο Αμερικανός άλτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με δεύτερο τον Αυστραλό Μίτσελ Γουάτ με 8.33μ και τρίτο τον Ενγκονιντζάσε Μακούσα από τη Ζιμπάμπουε με 8.29μ. που έκανε την έκπληξη. Μόλις 8ος ο Γερμανός Σεμπάστιαν Μπάγιερ που είχε καλύτερο άλμα στα 8.17μ.
Το «νταμπλ» έκανε στη Νταεγού η Βίβιαν Γεπκεμόι Τσερουγιότ, καθώς μετά τα 10.000μ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 5.000μ, διατηρώντας τον τίτλο της στο αγώνισμα. Η Κενυάτισσα πρωταθλήτρια πρώτευσε με χρόνο 14:55.36, με δεύτερη την συμπατριώτισσά της Σίλβια Γεμπίβοτ Κίμπετ με 14.56.21 και 3η τη Μεσερέτ Ντεφάρ από την Αιθιοπία με 14.56.94.
Στον τελικό του ακοντισμού, η Ρωσίδα Μαρία Αμπακούμοβα με εντυπωσιακή εμφάνιση και βολή στα 71.99μ, που αποτελεί ρεκόρ αγώνων κατέκτησε την κορυφή του αγωνίσματος, αφήνοντας πίσω της τη ρεκορντγούμαν του αγωνίσματος, Τσέχα, Μπάρμπαρα Σποτάκοβα, η οποία περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με 71.58μ, την κορυφαία επίδοσή της για φέτος. Τρίτη ήταν η Νοτιοαφρικανή Σουνέτ Βιλχοέν με 68.38μ, που είναι νέο ρεκόρ Αφρικής.
Σε γερμανικά χέρια πήγε το χρυσό μετάλλιο της σφαιροβολίας ανδρών, με τον Νταβίντ Στορλ να κατακτά την πρωτιά με καλύτερη βολή στα 21.78μ, που είναι και νέο ατομικό ρεκόρ, αφήνοντας στη 2η θέση τον Καναδό Ντίλαν Αρμστρονγκ με 21.64μ και στην 3η θέση τον Λευκορώσο Αντρέι Μίχνεβιτς με 21.40μ. Εκτός βάθρου έμεινε ο Αμερικανός κάτοχος του τίτλου Κρίστιαν Κάντγουελ που περιορίστηκε στην τέταρτη θέση με 21.36μ.
Στον τελευταίο τελικό της ημέρας, η ομάδα 4Χ400μ ανδρών των ΗΠΑ με ένα τελευταίο εξαιρετικό 400άρι από τον ΛαΣόν Μέριτ, κατάφεραν να κατακτήσουν το χρυσό μετάλλιο με 2:59.31, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Νότιο Αφρική (2:59.87) και στην τρίτη την Τζαμάικα με 3:00.10.
Χωρίς πρόβλημα ο Μπολτ
Στα προκριματικά και ημιτελικά των αγωνισμάτων της 7ης ημέρας, ο Γιουσέιν Μπολτ προκρίθηκε χωρίς προβλήματα στον τελικό των 200μ, στην προσπάθειά του να υπερασπιστεί, τουλάχιστον σε αυτό το αγώνισμα τον τίτλο του, μετά την ακύρωσή του στον τελικό των 100μ.
Ο Τζαμαϊκανός σημείωσε την κορυφαία επίδοση στα προκριματικά με 20.30, ενώ ο Κριστόφ Λεμέτρ τερμάτισε σε 20.52. Οι δυο τους στη συνέχεια έκαναν… πάρτι, εντός και εκτός κουλουάρ. Ο Μπολτ πήρε την πρώτη θέση στην ημιτελική σειρά του με 20.17, ενώ ο Γάλλος πρώτευσε στη δική του κούρσα με 20.31, ξεσηκώνοντας στη συνέχεια τον κόσμο. Στην 3η σειρά νικητής ήταν ο Αμερικανός Γουόλτερ Ντιξ με 20.37.
Στο τριπλούν των ανδρών, ο Κουβανός Αλέξις Κοπέλο με 17.31μ, αναδείχθηκε κορυφαίος τον προκριματικών κλείνοντας μια θέση για τον τελικό της Κυριακής, μαζί με τον Πορτογάλο Νέλσον Εβόρα (17.20μ) και τον Αμερικανό Γιίλ Κλέι 17.19μ. Το όριο των 17.10μ, έπιασαν επίσης τόσο ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2009 Φίλιπς Αϊντόγου (Βρετανία), όσο και ο έμπειρος Σουηδός άλτης, πρωταγωνιστής παλαιότερα του αγωνίσματος, Κρίστιαν Όλσον με17.17μ και 17.16μ αντίστοιχα. Αντίθετα εκτός τελικού έμειναν ο Ρουμάνος Μαριάν Οπρέα και ο Κουβανός 'Αρνιε Ντέιβντ Γζιράτ.
Στα ημιτελικά των 800μ γυναικών η Νοτιοαφρικανή Κάστερ Σεμένια με 1.58.07 σημείωσε την κορυφαία επίδοση και στον τελικό θα υπερασπιστεί τον τίτλο της από το Βερολίνο. Η Ρωσίδα Μαρίγια Σαβίνοβα έκανε 1.58.45 και η Κενυάτισα Τζάνετ Γεπκοσγκέι Μπουσιενέι 1.58.50.
Στα προκριματικά τω 100μ εμπόδια γυναικών, η Σάλι Πίρσον (Αυστραλία) πέρασε στα ημιτελικά με την καλύτερη επίδοση (12.53), ενώ η ακολούθησαν οι Αμερικανίδες Κέλι Γουέλς (12.73) και Ντανιέλε Κάραθερς (12.79).
Πηγή: gazzetta.gr