Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2012

Μόνος πρώτος και με 3-0!!

Εστω κι αν ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε πολύ στο τρίτο σετ (σ.σ. βρέθηκε να χάνει με 19-13), τελικά πήρε «καθαρή» νίκη μέσα στην έδρα της Κηφισιάς με 3-0 σετ (23-25, 16-25, 24-26). Ετσι, οι Πειραιώτες έφτασαν τους 27 βαθμούς και πλέον περιμένουν την αυριανή (4/1) αναμέτρηση του Ηρακλή (σ.σ. έχει 24β.) με τον Παμβοχαϊκό για να δει αν οι «κυανόλευκοι» θα έχουν απώλειες, προκειμένου να παραμείνουν μόνοι πρώτοι.

Μόνος πρώτος και με 3-0
Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τον ΑΟ Κηφισιάς να ανατρέπει το 13-15 υπέρ του Ολυμπιακού και να προηγείται με 18-17 (άουτ επίθεση του Κοκκινάκη), ωστόσο οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με νέο δικό τους σερί και με τρεις πόντους του Χιμένες προηγήθηκαν με 18-20. Η Κηφισιά ισοφάρισε 20-20 κι οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 23-23 που έγινε 23-25 με χαμένο σερβίς του Καριπίδη και άουτ επίθεση της Κηφισιάς.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ του κατάφερε από την αρχή να πάρει μια σημαντική διαφορά (4-8), την οποία σιγά, σιγά διεύρυνε (9-16, 12-20) και έφτασε εύκολα στο 0-2.
Η απάντηση του ΑΟΚ ήρθε στο τρίτο όπου με πασαδόρο τον Άγγελο Καρακίτσο βρήκε ξανά καλό ρυθμό, ενώ ο Ολυμπιακός με τον Σωτηρίου αντί του Νοβότνι αντιμετώπιζε προβλήματα στην επίθεση και έτσι το σκορ έγινε 8-5 για να προηγηθούν οι γηπεδούχοι με 12-6 (μπλοκ Εστράδα σε Κανέλλο). Ο Ολυμπιακός ‘μάζεψε' τη διαφορά μειώνοντας σε 13-10, με τον ΑΟΚ να ξεφεύγει εκ νέου με 18-12, αλλά το 20-15 έγινε 20-19 με τρία συνεχόμενα του Κανέλλου (δύο στον Εστρεάδα, ένα στον Μπέλλο, με τον Νοβότνι, ο οποίος είχε επανέλθει, να είναι στο σερβίς).
Με την άουτ επίθεση του Ντε Ρόκο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-21, για να προηγηθεί με 23-24 χάρις στην κόντρα επίθεση του Νοβότνι, όμως το πρώτο ματς μπολ χάθηκε με το σερβίς του Κοκκινάκη στο φιλέ. Στην επόμενη φάση ο Φιλίποφ ‘έσωσε' την κακή υποδοχή του Κοκκινάκη με μπλοκ στον Μπέλο και ακολούθησε το μπλοκ του Κανέλλου στον Καριπίδη για να τελειώσει το ματς.