Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012

Με πείσμα έρχεται η «κούπα»

Το κατά πολλούς «αμαρτωλό» παρελθόν της έχει βαλθεί να «ξεπλύνει» η Γιουβέντους που με την απόδοση και τον τρόπο παιχνιδιού της κερδίζει βαθμούς και… φίλους. Αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ στο ματς με την Κατάνια, κατάφερε να απαντήσει με τρία γκολ και να πάρει τη νίκη με σκορ 3-1. Ξανά στην κορυφή οι «μπιανκονέρι» που παραμένουν αήττητοι φέτος στη Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον Μπαριέντος, όμως η «μεγάλη κυρία» ευτύχισε να φτάσει στην ισοφάριση πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Στο 22’ ο Αντρέα Πίρλο ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσια και έδωσε κουράγιο σε συμπαίκτες και θεατές και παράλληλα την πίστη πως η «Γιούβε» δεν θα πέσει θύμα έκπληξης.

Το –έτσι κι αλλιώς- κατηφορικό γήπεδο, πήρε ακόμη μεγαλύτερη κλίση σε βάρος της Κατάνια μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάρκο Μότα στο 66’ και από εκείνο το σημείο και μετά η πίεση των γηπεδούχων έγινε αφόρητη. Το γκολ της λύτρωσης ήρθε από στημένη φάση στο 74’ όταν ο Κιελίνι εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη έξοδο του τερματοφύλακα και με κεφαλιά νίκησε τους αντίπαλους αμυντικούς.

Εννέα λεπτά πριν το τέλος ο Κουαλιαρέλα έδιωξε και την παραμικρή αμφιβολία για το ποιος θα ήταν ο νικητής της αναμέτρησης, όταν έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας μετά από κλέψιμο και ταχύτατη αντεπίθεση των συμπαικτών του και παρά την προσπάθεια του Τόμας Κοζίτσκι, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.