Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012

Μόνη και έρημη!!

Μόνη και έρημη!
Εύκολο έργο είχε η πρωτοπόρος του σκοτσέζικου πρωταθλήματος, Σέλτικ, στην έδρα της τελευταίας Χιμπέρνιαν. Οι «καθολικοί» διέλυσαν με 5-0 την ουραγό της βαθμολογίας και ύστερα από την αφαίρεση των δέκα βαθμών από την Ρέιντζερς, απολαμβάνει την πρωτιά της στην κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, αφού στο 14’ ο Στόουκς έκανε το 1-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Χούπερ διπλασίασε τα τέρματα για τους «κέλτες». Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (47’) ο Μάλγκριου έκανε το 3-0.

Η πρωτοπόρος δεν σταμάτησε εκεί αφού ο Χούπερ με δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα 5-0 διαμόρφωσε στο 77’ ο Κι.

Ισοβαθμία στο τετράγωνο

Ισόπαλοι έμειναν Αμπερτίν και ΣεντΤζόνσον (0-0) στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής. Ο βαθμός της ισοπαλίας ανέβασε στην έβδομη θέση την Αμπερτίν, η οποία πλέον ισοβαθμεί με την Νταντί Γιουνάιτεντ.
Με τον βαθμό της ισοπαλίας και η Σεντ Τζόνσον πλέον ισοβαθμεί στην τέταρτη θέση με την Χαρτς.