Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012

Νίκη πρωτιάς!!

Νίκη πρωτιάς!
Την πρώτη θέση στο κυπριακό πρωτάθλημα ανέκτησε η ΑΕΛ, ύστερα από την εύκολη επικράτησή της κόντρα στον τελευταίο Ερμή με σκορ 2-0, απέχοντας ένα βαθμό από την δεύτερη Ομόνοια. Στίς νίκες επέστρεψε η Σαλαμίνα, επικρατώντας με 1-0 του Εθνικού.

Δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι, με τον Ντίξον να ανοίγει το σκορ στο 15’. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεζαν τον Ερμή, ο οποίος στάθηκε αξιοπρεπώς , προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Ωστόσο, λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου 55' ο Ουόν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-0), ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σίλας.

Επιστροφή στις νίκες

Ύστερα από τρεις αγωνιστικές η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στις νίκες, παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Εθνικό με σκορ 1-0.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο η Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 77’ όταν ο Λαμπρόπουλος μετουσίωσε σε γκολ το δοκάρι του Ρόκε.