Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2012

Τα έκανε όλα… Ράιτ στο τέλος!!

Τα έκανε όλα… Ράιτ στο τέλος
Ήταν πολύ… σωστός.

Με τον Λαμάρ Ράιτ να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο ΑΓΟΡ επικράτησε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με σκορ 71-67, για τη 18η αγωνιστική της Α1.

Ο Αμερικανός τελείωσε ματς με -συνολικά- 16 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Παπανικολάου με 15.

Από τους ηττημένους ο Νάνα για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Κακός ρυθμός και πολλά άστοχα σουτ, κυρίως από τον ΑΓΟΡ, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Περίπου μέχρι τα μισά της περιόδου, η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη (8-8), με την ομάδα του Ρεθύμνου να μετρά μόλις δύο εύστοχα σουτ εντός παιδειάς σε 16 προσπάθειες. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Νάνα και Χατζής ανέλαβαν το σκοράρισμα, κάνοντας ένα σερί 7-0 για τον Ηλυσιακό (15-8). Οι φιλοξενούμενοι επέμεναν από τα 6,75μ., αλλά η αστοχία τους είχε ως αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με σκορ 20-13, υπέρ των Ιλισιωτών.

Σε αντίθεση με το πρώτο, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ ήταν πιο αποτελεσματικός πίσω από τα 6,75μ., μειώνοντας στον πόντο (23-22), στα τρία πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Ηλυσιακός «συνήλθε» από την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ανοίγοντας -προσωρινά- τη διαφορά (28-22). Όμως, μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Στέργιου Κουφού «έσφιξαν» την άμυνά τους, φτάνοντας τα έξι κλεψίματα ενώ παράλληλα ανάγκασαν τους Ιλισιώτες να υποπέσουν σε επτά λάθη. Αυτό έδωσε την ευκαιρία, στην ομάδα του Ρεθύμνου να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια 37-35, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 15-24 στα δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΓΟΡ διατηρούσε το προβάδισμά του, αλλά ο Ηλυσιακός δεν του επέτρεπε να ανοίξει τη διαφορά (42-43). Όμως, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. Οι φιλοξενούμενοι συντηρούνταν μπροστά (42-43) για τέσσερα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έκανε την αντεπίθεσή, πέρασε -και πάλι- μπροστά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-51.

Ο Νάνα έκανε τα πάντα στο παρκέ για τον Ηλυσιακό, με αποτέλεσμα η ομάδα του να εξακολουθεί να βρίσκεται μπροστά και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από την άλλη, ο ΑΓΟΡ είχε να αντιτάξει τους Λάτοβιτς και Παπανικολάου, οι οποίοι τον κρατούσαν κοντά στο σκορ (60-58). Στα τελευταία τέσσερα λεπτά η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, καθώς το σκορ ήταν ισόπαλο (62-62). Όμως, με τον Ράιτ να πετυχαίνει τους κρίσιμους πόντους των φιλοξενούμενων αλλά και τις βολές των Δέδα και Καλλινικίδη, το ροζ φύλλο κατέληξε στο Ρέθυμνο με το τελικό 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 35-37, 52-51, 67-71

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 4, Ματαλόν 2,Παπανικολόπουλος 13(1), Στεφάνοφ, Νάνα 22(3), Χατζής 10(1), Αποστολίδης 1, Τόμπσον 4, Κοχαντάρεβιτς 8, Κασελάκης, Τσαπρούνης , Τσιάκος 3(1).

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 11, Κούμουλος , Παπανικολάου 15(3), Ράιτ 16(1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης 1, Λάτοβιτς 12(1), Πέτγουεϊ 7(1), Δέδας 7(2), Κατσαρές.

πηγή: sportfm.gr